• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ODTÜ’de yurt inşaatı duruyor: Şantiye binalarına yıkım kararı

ODTÜ’de yurt inşaatı duruyor: Şantiye binalarına yıkım kararı
0 0

Ankara’da Çankaya belediyesi, ODTÜ yerleşkesinde yapılmak istenen KYK yurdu inşaatının şantiye binalarını ve inşaat alanı etrafına örülen çitleri kaldırmak için işlemlere başlıyor.

9 Ağustos 2019 Cuma 00:07

ODTÜ’de eğitim gören bazı öğrenciler, yerleşke içinde bulunan kavaklık alanda yapılması planlanan KYK yurduna karşı çıkmış ve kavaklığın yanında çadır kurarak nöbete başlamıştı.

 

Yerleşkeye giren polis ekipleri, öğrencilerden çadırları kaldırmasını istemiş, buna karşı çıkan öğrenciler ile polisler arasında arbede yaşanmıştı. Gerginlik büyüyünce polis, öğrencilere biber gazıyla saldırmış, öğrencilerin alandan uzaklaştırılmasının ardından kavaklık alanda ağaç kesimine başlanmıştı. Kesim devam ederken üniversiteye gelen CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, Rektör Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök ile görüşmüştü. Görüşmenin ardından ağaçların kesimi durdurulmuştu. Öte yandan Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş, belediyenin bir yurt yapıp ODTÜ’ye hibe etme teklifinde bulunmuştu.

 

BirGün’den Dilek Yeğin’in haberine göre, öğrencilerin üç aylık direnişinin ardından Çankaya belediyesi ekipleri dün sabah alana giderek yıkım sürecini başlatmak için tutanak tuttu. 

 

Yıkımın ardından bölgede yeniden ağaçlandırma çalışmaları yapılacak.

 

ODTÜ Rektörlüğü ve KYK’nın yurt için başka bir alanda çalışma yapıp yapmayacağı henüz bilinmiyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha