• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ormanlara yeni tesis kurulması için AKP’den torba öneri

Ormanlara yeni tesis kurulması için AKP’den torba öneri
0 0

Orman Yasası'nda daha önce pek çok değişiklik yapan AKP, ormanlarda yeni tesislerin açılabilmesi için torba öneri sunuyor

27 Haziran 2020 Cumartesi 21:56

Orman Yasası’nın 18. maddesi, 2018 yılında  yapılan değişiklikle “Devlet ormanlarında; arkeolojik kazı ve restorasyon yapılmasına ve bu alanların kullanımına, tarihi eserlerin restorasyonu ve korunması için gerekli tesislere, odun kömürü, terebentin, katran, sakız gibi, işletilmesinde ağaç kullanılan ocakların açılmasına, balık üretmek üzere tesis kurulmasına ve göl, baraj ve deniz yüzeyinde yapılan balık üretimi için karada yapılması mecburi tesislere ve yeraltında depolama alanı kurulmasına Orman Genel Müdürlüğü’nce bedeli alınarak 29 yıla kadar izin verilebilir.” şeklinde düzenlenmişti.

 

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre AKP’nin geçen günlerde Meclis’e sunduğu ve gelecek hafta komisyonda ele alınacak olan tam ismi “Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” olan “torba öneri” ile bu madde biraz daha genişletiliyor ve ormanlara kurulabilecek tesislere yenileri ekleniyor.

 

Yeni tesisler kurulabilecek

 

Değişikliğe göre yasada sayılanlara ek olarak orman alanlarında orman bitkisi fidanlıkları kurulmasına izin veriliken mantar, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği ve orman alanlarında üretilen odun dışı ürünlerin mamul ya da yarı mamul olarak işlenmesi amacıyla tesis kurulmasına da izin verilmesi planlanıyor. 29 yıla kadar işletilebilecek olan bu tesisin kullanım bedeli Orman Genel Müdürlüğü tarafından alınacak ve tesis için izin verilen saha 2 yıl içinde işletmeye alınmazsa izin iptal edilecek. Değişiklik bu tesisleri izin almadan kuranlar ile mantar-tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği yapanlara hapis ve para cezası verilmesini de öngörüyor.

 

 

Gerekçe olarak savunulan konu maddede geçmiyor

 

AKP’li milletvekilleri önerinin gerekçesini bu tesislerin “bozuk orman alanlarında” kurulacağı savunurken  değişiklik öngörülen 18. maddede “bozuk orman alanı” denmemesi dikkat çekti. Bunun yanında öneri,  Savunma Sanayi Başkanlığı’na ormanlık alanlarda savunma amaçlı tesis ve bunların müştemilatlarını kurma izni verirken karşılığında herhangi bir bedel de alınmayacak.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha