• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Rapor: Böcek türleri yeryüzünden son hızla silinerek ‘alarm’ veriyor

Rapor: Böcek türleri yeryüzünden son hızla silinerek ‘alarm’ veriyor
0 0

Böcek popülasyonu yeryüzünden son hızla silinerek ekosistemlerin çöküşüne dair ‘alarm’ veriyor.

11 Şubat 2019 Pazartesi 18:04

Küresel bir araştırmaya göre ekosistemlerin düzgün işlemesi için hayati önem taşıyan böcek türlerinin yüzde 40’ında popülasyon düşüyor, üçte biri tehlikede ve yüzyıl içinde tamamı yeryüzünden silinebilir.

 

Biological Conversation dergisinde yayınlanan analizde tüm ekosistemi tehdit eden böcek nüfusundaki erimenin en büyük nedeninin tarım sektöründe kullanılan ilaçlar olduğu vurgulandı. Şehirleşme ve iklim değişikliği ise böcek türlerini tehlikeye atan diğer iki önemli neden.

 

The Guardian’da yer alan habere göre bu analiz 73 ayrı rapor incelenerek hazırlanan ilk küresel rapor ve insan hayatı için büyük önem taşıyan böcek türlerindeki tükenişe ilişkin kapsamlı bir bakış sunuyor.

 

Raporun başlıca bulguları şöyle:

 

Böcek türlerinin soyunun tükenmesi ‘doğanın ekosistemlerinin felaket bir şekilde çökmesine’ neden olabilir.

 

Böcek türlerinin ‘yüzde 40’ından fazlası’nın popülasyonu düşüşte ve üçte biri tehlike altında.

 

İnsan nüfusundan 17 kat daha fazla nüfusa sahip böceklerin soyu memeliler, kuşlar ve sürüngenlere göre ‘sekiz kat daha hızlı tükeniyor.’

 

Böcek türlerinin toplam nüfusu her yıl yüzde 2.5 azalıyor ve bu hızda giderse yüzyıl içinde tüm böcek soyları ‘tamamen yok olabilir.’

 

Yakın zamanda Almanya ve Porto Rico’da kitlesel böcek ölümlerine dair haberler çıksa da bu kriz ‘küresel bir kriz.’

 

Böcek türlerinin tükenmesi trendi gezegen üzerinde ‘Altıncı Büyük Kitlesel Yokoluş’un yaşanacağı tezini teyit ediyor ve bunun gezegen üzerindeki tüm yaşam formlarına ciddi bir etkisi olacak.

 

Gıda üretim yöntemlerimizi değiştirmezsek 20-30 yıl içinde böcek türlerinin soyu tükenmeye başlayacak.

 

Eğer böcek türlerindeki bu düşüş durdurulmazsa gezegenin tüm ekosistemleri ve ‘insan ırkı için felaket sonuçlar doğacak.’

 

Son 25-30 yılda yıllık yüzde 2.5’lik bir düşüş ‘şok edici’ bir hız. 10 yıl içinde dörtte biri, elli yıl içinde yarısı ve yüzyılda tamamı yok olacak anlamına gelir.

 

Kuşlar, sürüngenler, amfibiler ve balıklar için en önemli gıdalardan böcekler yok olursa tüm ‘bu türler de açlıktan ölebilir.’ Bu etkiler son 35 yılda böceklerin yok olduğu Porto Rico’da şimdiden görüldü.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha