• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Rapor: Çin’in mega projesi ‘Tek Yol Tek Kuşak’ küresel ısınmayı 2.7 C artıracak

Rapor: Çin’in mega projesi ‘Tek Yol Tek Kuşak’ küresel ısınmayı 2.7 C artıracak
0 0

Yeni bir rapor Çin’in trilyonlarca dolar değerindeki mega yatırım planı ‘Tek Yol Tek Kuşak’ın sera gazı emisyonlarının 2050 itibariyle küresel ısınmayı 2.7 C artıracağını öngördü.

2 Eylül 2019 Pazartesi 23:34

Çin’in politika yapıcılara danışmanlık da veren saygın düşünce kuruluşu Tsinghua Finans ve Kalkınma Merkezi’nin Londra merkezli Vivid Economics ve ABD merkezli Climate Works ile birlikte hazırladığı rapora göre 12 trilyon dolar değerinde altyapı yatırımının ‘dekarbonize’ edilmesi gerekecek.

 

Öte yandan dev projenin karbon emisyonlarını azaltmak amacıyla kullanılacak düşük karbon teknolojileri ve yeşil uygulamalar bile Paris Anlaşması’nda taahhüt edilen ve küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutmayı amaçlayan karbon emisyonu hedeflerini tutturmaya yetmeyecek.

 

Rapora göre “Bölgedeki ekonomik büyümenin sera gazı emisyonları geçmişteki hızında devam ettiği takdirde dünyanın geri kalanı Paris Anlaşması’ndaki 2 derece taahhüdünü yerine getirebilse de ‘Tek Yol Tek Kuşak’ küresel ısınmayı 2.7 derece artıracak”.

 

‘2050’de tüm sera gazı emisyonunun üçte ikisi buradan gelecek’

 

Çin Merkez Bankası özel danışmanı Ma Jun yönetimindeki araştırmacıların öngörüsü ‘Tek Yol Tek Kuşak’ projesinde yer alan 126 ülke küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 28’ini oluşturuyor. Fakat bugünkü hızında devam ettiği sürece bölgenin sera gazı emisyonlarındaki payı 2050 itibariyle yüzde 66’ya çıkacak.

 

‘Tek Yol Tek Kuşak’ projesi Çin liderliğinde başlatılan Asya kıtası üzerinde yüzün üzerinde ülkede altyapı ve enerji yatırımlarıyla ekonomik entegrasyonu artırmayı hedefleyen bir proje. Proje dahilindeki ülkeler ise küresel ekonominin yaklaşık dörtte birini oluşturuyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha