• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Salgının başından beri iklim kaynaklı felaketlerde 17 binden fazla kişi öldü

Salgının başından beri iklim kaynaklı felaketlerde 17 binden fazla kişi öldü
0 0

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), Covid-19 salgınının başından beri iklim değişikliği kaynaklı felaketlerin 139,2 milyon kişiyi etkilediğini, 17 binden fazla kişinin ise hayatını kaybetmesine neden olduğunu bildirildi.

17 Eylül 2021 Cuma 10:23

BM bünyesindeki Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), açıkladığı yeni raporda iklim değişikliğinin ‘yaygınlaştığı, hızlandığı ve yoğunlaştığı’ uyarısında bulunmuştu.

 

66 ülkeden 234 bilim insanının beş yıllık çalışmayla hazırladığı altıncı raporda küresel ısınmayla birlikte sıcak hava dalgalarının artacağı, sıcak mevsimlerin uzayacağı, soğuk mevsimlerin ise kısalacağı vurgulandı. Ayrıca sera gazı emisyonlarının bu şekilde devam etmesi halinde on yıldan biraz uzun bir süre içinde önemli bir sıcaklık sınırının kırılabileceği öngörülüyor.

 

IFRC’nin yeni raporunda ise salgının toplumları iklim krizine karşı daha savunmasız hale getirdiğine dikkat çekildi.

 

Raporda, 681 milyondan fazla kişinin aşırı sıcaklıklara maruz kaldığı belirtilerek, Covid-19 salgınının başından beri iklim değişikliği kaynaklı felaketlerin 139,2 milyon kişiyi etkilediği, 17 bin 242 kişinin ise hayatını kaybetmesine neden olduğu ifade edildi.

 

IFRC Başkanı Francesco Rocca, BM Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, “Dünya, iklim değişikliğinin ve Kovid-19’un toplumların sınırlarını zorladığı eşi benzeri görülmemiş bir insani krizle karşı karşıya” dedi.

 

Rocca, kasım ayında İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) öncesi dünya liderlerine sera gazı emisyonlarının azaltılması için derhal harekete geçmesi çağrısında bulundu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha