• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Suriye'den yayılan petrol sızıntısı, Kuzey Kıbrıs sahilinden uzaklaştı

Suriye'den yayılan petrol sızıntısı, Kuzey Kıbrıs sahilinden uzaklaştı
0 0

Suriye'nin Akdeniz kıyısındaki bir enerji santralinden yayılan ve kısa süre içinde Kıbrıs'ı etkileyebilecek petrol sızıntısının bugün ada kıyılarından bir miktar uzaklaştığı açıklandı.

1 Eylül 2021 Çarşamba 17:36

Kuzey Kıbrıs yetkilileri, petrol sızıntısının adanın 15 deniz mili yakınına kadar geldiğini açıklamıştı.

 

Bugün konuyla ilgili bir açıklama daha yapan adadaki Türk yönetiminin Çevre Bakanlığı Müsteşarı Serhan Aktunç büyük kütlenin kuzeye doğru gittiğini, Kıbrıs kıyılarına doğru ilerleyen küçük parçaların önlerine bariyerlerin konulduğunu belirtti.

 

Hava şartlarının lehlerine olduğunu söyleyen Aktunç, Türkiye'den gönderilecek gemilerle denizde temizlik faaliyetinin yapılacağını duyurdu.

 

Suriye resmi medyası, geçen hafta Baniyas petrol rafinerisinin içindeki santralden sızıntı olduğunu duyurmuştu.

 

Uydu görüntüleri, sızıntının Suriye kıyıları boyunca kuzeye doğru yayıldığını ve sonra, doğuya ve Kıbrıs'a doğru harekete geçtiğini gösteriyor. Yapılan modellemelere göre, sızıntının Türk kesimindeki Karpaz Körfezi'ne ulaşması bekleniyor.

 

Bazı çevreciler petrol sızıntısının Türkiye'nin Akdeniz kıyılarına da ulaşabileceği uyarısında bulunmuştu.

 

DHA'ya konuşan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan bugün ve Perşembe günü şiddetli rüzgarın da etkisiyle sızıntının Mersin ve İskenderun Körfezi'ni tehlikeye atabileceği ve buradaki ekosistemin zarar görebileceğini vurgulamıştı.

 

Bakan Karaismailoğlu: Türkiye'ye ulaşan bir kirlilik söz konusu değil

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise, sızıntıyla ilgili bugün yaptığı yazılı açıklamada "Türkiye ve KKTC'ye ulaşan bir kirlilik söz konusu değil" dedi.

 

Bakan Karaismailoğlu, yetkililerin yardım talebi doğrultusunda deniz araçları ve kirliliğe müdahale ekipmanlarının bölgeye sevk edildiğini belirtti.

 

İskenderun ve Mersin kıyılarında önlem amaçlı hazırlıklar yapıldığını kaydeden Karaismailoğlu, Kıbrıs adasının kuzeyindeki Zafer Burnu'nun 7,5 deniz mili açığında tespit edilen küçük bir petrol kirliliğine de müdahale edildiliğini duyurdu.

 

Kuzey Kıbrıs Başbakanı Ersan Saner, sızıntının zarar vermemesi için tüm önlemlerin alındığını ve Türkiye'den de yardım geldiğini belirtmişti.

 

Kıbrıs yönetimi ise istendiği takdirde yardıma hazır olduklarını bildirmişti.

 

Kuzey Kıbrıs Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay ise, dün yaptığı açıklamada sızıntının rüzgarın ters yönde esmesiyle yeniden Suriye yönüne kaydığını ancak Cuma gününe kadar sızıntının bir bölümünün adanın kuzeyine ulaşmasını beklediklerini söylemişti.

 

Canaltay, "Yaşam alanımız büyük zarar görecek" demişti.

 

Suriye hükümeti geçen Salı günü, Baniyas termal elektrik santralindeki bir yakıt deposundan kaza sonucu bir sızıntı olduğunu duyurmuştu.

 

Ertesi gün resmi Sana Haber Ajansı, sızıntının 20 kilometre kuzeydeki Jableh kentine ulaştığını bildirmişti.

 

Haberde, ekiplerin petrol sızıntısını temizlemeye başladıkları da belirtilmişti.

 

Kuzey Kıbrıs haber ajansı TAK'a konuşan Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Başkanı Cemaliye Özverel Ekinci, petrol sızıntısının Kıbrıs kıyılarına ulaşmasının önüne geçilmesi için geç kalınmış olabileceği endişesini dile getirerek, "Deniz ekosistemi açısından tam bir felaket. Hemen uzman bilim insanları ile iki toplumlu kriz masası kurulmalı" dedi.

 

Kıbrıs balıkçılık ve deniz araştırmaları departmanı da, sızıntının ham petrol değil, petrol kalıntılarından kaynaklandığını ve bilgisayar modellemeleriyle meteorolojik verilerin, 24 saat içinde Karpaz'a ulaşacağını gösterdiğini belirtti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha