• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

UNESCO tarafından korunan alana 5 katlı bina yapıldı!

UNESCO tarafından korunan alana 5 katlı bina yapıldı!
0 0

Artvin'de UNESCO tarafından koruma ağına alınan Macahel köyünde Artvin Valiliği'nin izniyle 5 katlı bina yapıldı.

1 Haziran 2019 Cumartesi 19:14

Artvin'in Borçka ilçesinde UNESCO tarafından “İnsan ve Biyosfer Programı” koruma ağı alanı içerisine alınan Camili (Macahel) köyünde Artvin Valiliği'nin izniyle 5 katlı bina yapıldı.

 

Binanın Milli Eğitim Bakanlığı lojmanı olarak valiliğin bütçesiyle yapıldığını anlatan Macahel Biyosfer Rezerv Alanı Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Kemal Özdoğan, “Yasal bir boşluk var. Maalesef ki bu tip başka binalar da yapıldı. Bu da 1 yıl önce inşaatına başlandı, yeni bitti. Maalesef ki bu çirkin görüntü karşısında içimiz acıyor” dedi. 

 

Karçal Dağı eteklerinde Gürcistan sınırında bulunan Camili (Macahel) köyü, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından, “İnsan ve Biyosfer Programı” koruma ağı alanı içerisine alındı.

 

'HUKUKİ BİR ZEMİN BULUNMUYOR'

 

Macahel’de son dönemde 5 katlı bir binanın yapılmasına yurttaşlar tepki gösterdi. Kemal Özdoğan, “Bu bölgedeki kamu binaları aşağı yukarı böyle yapılıyor. Böyle başka binalar da var. Biyosfer alanlarla ilgili Türkiye’de mevzuat hâlâ onaylanmadığı için askıda duran bir konu var. UNESCO tarafından tanınmış, onaylanmış ama iç hukukta karşılığı yok. 10 yıldır bu konu sürekli sumenaltı ediliyor. Yönetmeliği bakanlık tarafından çıkarılmıyor. Bakanlığa bu yönde müraacatlarda bulunduk ama sonuç alınmadı. Biyorezerv alanı olarak tanımlanmasına rağmen uygulanabilecek hukuki bir zemin bulunmuyor. 

 

'DOĞAYI DEVLETE RAĞMEN KORUMAYA ÇALIŞMAK ÇOK ZOR'

 

Kamu kurumları kendi ihtiyacı olan pansiyondur, okuldur, lojmandır, karakol binası gibi standart başka bölgelerde yaptığı gibi yapmaya devam ediyor. Her defasında bölgenin hassasiyetiyle ilgili durumu anlatıyoruz ancak onlar gene bildiklerini yapıyor. Doğayı devlete karşı, devlete rağmen korumaya çalışmak gerçekten çok zor” dedi. 

 

'DEVLET KENDİ ELİYLE YASAKLAMIŞ OLDUĞU ÇALIŞMAYI KENDİSİ YÜRÜTÜYOR'

 

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre söz konusu binanın da İl Özel İdaresi bütçesiyle yapıldığını anlatan Özdoğan, “Milli Eğitim Bakanlığı lojmanı olarak yapılıyor” diye konuştu. 

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan da “Biz öğretmenken oranın ne olduğunu sorduğumda bize de lojman olduğunu söylediler. Milli Eğitim’in öğretmenlerine lojman yapıyorlar. Devlet kendi eliyle yasaklamış olduğu çalışmayı kendisi yürütüyor” diye konuştu.

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha