• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

UNESCO: Türkiye Hasankeyf'i aday göstermedi

UNESCO: Türkiye Hasankeyf'i aday göstermedi
0 0

Hasankeyf'i sulara gömmekte kararlı olan Türkiye, Hasankeyf'in UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması için başvuru bile yapmadı.

4 Şubat 2016 Perşembe 10:14

Hasankeyf'in sular altında kalmasına yol açacak proje yasalaştı. 

 

Geçmişte pek çok aktivist protesto gösterileri düzenleyip ya da Twitter'da #HasankeyfToUnesco diye hashtag açıp konuya ilgi çekmeye çalıştı. Hasankeyf'in UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması için çağrı yapıldı.

 

Ancak UNESCO Dünya Mirası Merkezi Direktörü Mechtild Rössler, Türkiye'den Hasankeyf'in geçici listeye alınmasına yönelik bile resmi bir talep gelmediğini kaydetti.

 

Başak Sezen'in DW Türkçe'de yer alan haberine göre Rössler, resmi bir başvuru ve inceleme yapılmadığından Hasankeyf'in şu anda UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmek için hangi kriterleri taşıdığını söylemenin de mümkün olmadığını belirtti.

 

Mechtild Rössler, “Tam olarak söyleyemeyiz çünkü bu bölge Türkiye tarafından geçici listeye eklenmedi ya da dünya Mirası için aday gösterilmedi. Dolayısıyla bu bölge için Dünya Mirası Listesi'nin 10 kriterden herhangi biri için belge sunulması gibi bir süreç olmadı” dedi.

 

Rössler, eğer bir sit alanı UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi'ne girerse, o zaman o bölgeleri korumanın uluslararası toplumun sorumluluğunda olduğunu kaydetti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha