• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Validebağ Savunması 11 bin imza topladı: ‘Validebağ’ı ranta açmaya gücünüz yetmeyecek’

Validebağ Savunması 11 bin imza topladı: ‘Validebağ’ı ranta açmaya gücünüz yetmeyecek’
0 0

Validebağ Gönüllüleri, İstanbul Üsküdar’daki Validebağ Korusu’nun ranta açılması ve yapılması planlanan millet bahçesi girişimi ile ilgili açıklamada bulundu.

10 Mart 2019 Pazar 12:00

Validebağ Korusu için toplanılan 11 bin imzanın Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonu ile Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na gönderildiği ancak yanıtın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından verildiğini belirten Validebağ Gönüllüleri İBB’nin “Projelendirme süreci ve tahsis işlemleri tamamlanmadığından, uygulamaya yönelik çalışmaları tarafımızca durdurulmuştur” yanıtını verdiğini söyledi.

 

Üsküdar Belediye Başkanı’nın, Twitter’da Validebağ Korusu’na millet bahçesi yapılacağını söylediğine dikkat çekilen açıklamada, “Üst kurum olan İBB çalışmaları durdurduğunu söylerken, Üsküdar Belediye Başkanı’nın bu mesajına bir anlam veremedik. İki belediyeden biri halkı kandırıyor olmalı” ifadeleri kullanıldı.

 

‘Validebağ Korusu’nu  ranta açmaya gücünüz yetmeyecek; buna izin vermeyeceğiz’

 

Validebağ Gönüllüleri, İBB’nin yanıtı doğrultusunda Tabiat Komisyonu ve Kültür Kurulu’na şu soruları sordu; “Proje değiştirildi mi? Eğer değiştirildiyse, bunun açtığımız davayı temelsiz bırakmak gibi bir amacı olabilir mi? Bir başka deyişle hukuka karşı hile mi yapılıyor? İleride ne yapılması düşünülüyor?” Validebağ Gönüllüleri, “Diyoruz ki, isterseniz bu konuda özel yasa çıkartın, 1. derece doğal ve tarihi SİT alanı olan Validebağ Korusu’nu millet bahçesi ya da başka bir isim altında değiştirmeye, ranta açmaya gücünüz yetmeyecek; buna izin vermeyeceğiz” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha