• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yağmanın önü açıldı! Rant için kentsel dönüşüm yönetmeliğini değiştirdiler

Yağmanın önü açıldı! Rant için kentsel dönüşüm yönetmeliğini değiştirdiler
0 0

Bakanlar Kurulu kentsel dönüşüm yönetmeliğinin değişmesiyle birlikte istediği alanı ‘riskli’ ilan edebilecek. Uzmanlar, büyük yağma ve talanın yaşanacağını söylüyor

3 Kasım 2016 Perşembe 09:37

AKP kentsel dönüşümde, yatırımcının önünde engel bırakmamak için harekete geçti. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki 6306 sayılı Kanun’un Uygulama Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerin yürürlüğe girmesinin ardından yatırımcının önünde ‘dur diyebilecek’ bir mekanizma kalmadı. Geçen günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle, Bakanlar Kurulu kentsel dönüşümde de söz sahibi oldu.


BirGün'den Uğur Şahin'in haberine göre; Yönetmelik değişikliği ile birlikte Bakanlar Kurulu, belli bir bölgeyi ‘riskli alan’ ilan edebilecek. Tek tek binalarla uğraşılmayacak ve bir bölgenin yüzde 65’i riskli ise yüzde 100’ü kapsama alınmış olacak. Bu sayede bina sahiplerinin itirazlarının önüne geçilmesi ve İstanbul gibi metropollerde dönüşüm kılıfı ile rant projelerinin hızlandırılması planlanıyor.

Faizlerde indirim ve taksit sayılarındaki artışla birlikte ‘hareketlendirilmek istenen’ konut sektöründe hali hazırda rant için 120 bin bina zaten kentsel dönüşüme girmişti.

Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği’ndeki değişikliği İnşaat Mühendisleri Odası(İMO) Genel Başkanı Cemal Gökçe ve Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Başkanı Tayfun Kahraman BirGün’e yorumladı.

 

Müteahhitlik anlayışı


İMO Genel Başkanı Cemal Gökçe, yönetmeliğin rant için değiştirildiğinin altını çizerek, AKP’nin inşaata dayalı ekonomi anlayışını sürdürmek istediğini kaydetti. Gökçe, Bakanlar Kurulu’nun tarafından ilan edilebilecek ‘riskli alanlara’ ilişkin, “Bu bir mühendislik konusudur, neye dayanarak riskli alan ilan edecekler? Bu müteahhit anlayışıdır. oysa konu çok teknik bir konu. Riskli alan ilan ederek, inşaat alanı oluşturmak istiyorlar, çünkü artık inşaat yapacak alan kalmadı” dedi.

 

Sektör ‘yıkıcılara’ teslim


“Bu yönetmelikle binaların incelemesi bile ortadan kaldırılıyor” diyen Gökçe, yönetmelikle birlikte inşaat mühendislerinin lisanslandırma yetkisinin kaldırılması hakkında, “Bu sektörü tümüyle yıkıcıların eline teslim etmek demektir. Bunun ne bilimle ne de insan yaşantısıyla uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Bu anlayıştan vazgeçilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Başkanı Tayfun Kahraman, Bakanlar Kurulu’na verilen yetkiyle birlikte kentsel dönüşümde yaşanan mağduriyetlerin daha da artacağını vurguladı. Kahraman, “Ortaya çıkacak tabloda, emredici hükümlerle uygulanmaya konacak bir dönüşüm, çözüm olmayacaktır. Dayatmacı bir politika güderek, insanları mağduriyete sevk edip başarılı olmanın da zaten imkânı yok. Kentsel dönüşüme, bir inşaat sektörü olarak bakıyorlar. Fakat bunun ekonomik bir karşılığı yok. Fikirtepe’de birçok inşaat firması çalışmalarına son verdi, çünkü talep yok. Olan mağduriyet yaşayan insanlara oluyor” diye konuştu.

***

Değişiklik neler getirdi?

 

•TOKİ veya İdare de riskli alan tespiti başvurusu yapabilecek ve riskli alan tespiti için 15 bin metrekare büyüklük sınırı kaldırıldı.
•Toplam yapı sayısının en az yüzde 65’inin mevzuata aykırılığı halinde riskli alan ilanı yapılabilecek.
•Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanunu kapsamına giren taşınmazlarda da kentsel dönüşüm yapılabilecek.
•Riskli yapı tespiti yapan personelde sertifikalarını sadece Çevre Bakanlığı değil, ‘kurum ve kuruluşlar’ da verebilecek.
•Lisanslandırmada inşaat mühendislerinin taahhütname vermesi kaldırıldı ve malikin vefat etmiş olması halinde mirasçılık belgesi çıkarma, kayyum atama veya işlem yapma yetkisi Bakanlık’ta olacak.

0 0
İLGİLİ HABERLER
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha