• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yargı süreci beklenmeden santral kurulmak istendi, köylüler engel oldu

Yargı süreci beklenmeden santral kurulmak istendi, köylüler engel oldu
0 0

Manisa’da hukuki süreç beklenmeden kurulmak istenen jeotermal enerji, köylülerin itirazı üzerine durduruldu.

6 Ocak 2019 Pazar 22:57

Bir şirket, Salihli ilçesi Hacıbektaş mahallesindeki jeotermal enerjinin kullanım hakkını 30 yıllığına alarak çalışmalara başladı.

 

Şirket 76 dekarlık alanda 19,5 MWe kapasiteli santral için 1 ila 4 kilometre derinliğinde kuyu açmak isteyince tepkiyle karşılandı.

 

Köylüler, hukuki sürecin bitmesini beklemeyen şirketi çadır kurarak engellemeye çalıştı. Köylüler eylemlerinde direnince jandarma gece yarısı 300 çadırı söktü.

 

CHP grup başkan vekili ve Manisa milletvekili Özgür Özel ile CHP’li yöneticiler bölgeye gitti. Özel, köylülerle bir araya gelmesinin ardından Manisa Valisi Ahmet Deniz ve jandarma yetkilileriyle görüştü.

 

Bu gelişmelerin ardından söz konusu şirket sondaj kulesini dün indirerek faaliyetini durdurdu. Köylüler de eylemlerini sonlandırırken bir gün önce jandarma ekipleri tarafından sökülen çadır da teslim edildi.

 

Sondajla bor, cıva, arsenik, kurşun, amonyak, antimuan, lityum, karbondioksit, hidrojen sülfür ve tuz kimyasalları bulunan 660 metreküp jeotermal akışkanın çekilmesi planlanmıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha