• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yeni araştırmaya göre son 126 bin yılda yok olan memelilerin yüzde 96'sında insanlar sorumlu

Yeni araştırmaya göre son 126 bin yılda yok olan memelilerin yüzde 96'sında insanlar sorumlu
0 0

Çalışmanın yazarları, şu anki yok olma oranlarının 126 bin yıl önceye göre bin 700 kat daha yüksek olduğunu söylüyor.

8 Eylül 2020 Salı 19:46

Yeni bilimsel araştırma, son 126 bin yıldaki memeli yok oluşlarının yüzde 96'sından iklim değişikliğinin değil, insanların sorumlu olduğunu ortaya koydu.

 

Science Advances'ta yer alan araştırmaya göre, insanların yaklaşık 65 bin yıl önce Avustralya'ya ve yaklaşık 24 bin yıl önce Amerika'ya gelişi, hayvan yokoluşlarında ani artışlara neden oldu.

 

Araştırmacılar, ilk insanların gelişinden sonra hayvanların yok olma oranlarının hızla arttığı Madagaskar ve Karayipler'de de benzer sonuçlara ulaştı.

 

Diğer yandan, tarihsel yok oluşların insan faaliyetleriyle tetiklendiği sonucu, önceki çalışmalarla çelişiyor. Söz konusu çalışmalar, gergedanlar ve tüylü mamutların dahil olduğu megafaunanın yok oluşunu doğrudan iklim değişikliğine bağlıyordu.

 

Çalışmanın yazarlarından Daniele Silvestro ve ekibi, büyük bir fosil veri kümesi derledi ve iklimle ilişkili yok oluşlara dair hiçbir kanıt bulamadı.

 

Londra Zooloji Topluluğu’ndan Profesör Samuel Turvey, çalışmayla ilgili şunları söyledi:

 

"Biyoçeşitlilik üzerindeki önceki etkilerimizi yeniden canlandırmak, bazı ekosistemlerin ve türlerin insan faaliyetlerine karşı savunmasız olmasının sebebini anlamak için önemli. Bu sayede yokoluşla mücadelede daha etkili koruyucu önlemler alabiliriz."

 

Öte yandan çalışmanın yazarları, şu anki yok olma oranlarının 126 bin yıl önceye göre bin 700 kat daha yüksek olduğunu söylüyor.

 

Ampgoo’da yer alan habere göre 126 bin yıl önce geç Pleistosen döneminin başlangıcından bu yana 351 memeli türünün nesli tükendi.

 

Tükenişlerin son dönemde daha da yoğunlaştığı ve 351 türün 80’inin son bin 500 yılda kaybolduğu belirtildi.

 

İsveç, İsviçre ve Birleşik Krallık'tan araştırmacıların bulunduğu ekip, önümüzdeki yüz yıl içinde 558 kadar türün ortadan kalkacağını öngörüyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha