• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yeşil Yol’da şimdi de çok sayıda çam ağacı kesildi

Yeşil Yol’da şimdi de çok sayıda çam ağacı kesildi
0 0

Doğu Karadeniz’de sekiz ilin yaylalarını geçtiğimiz yıl halkın tüm direnişine rağmen ‘turizmi geliştirme’ gerekçesiyle birbirine bağlamayı amaçlayan Yeşil Yol projesi için Çamlıhemşin'de çok sayıda çam ağacının kesildiği ortaya çıktı.

6 Haziran 2016 Pazartesi 11:10

Rize Çamlıhemşin’e bağlı Samistal Yaylası’na Yeşil Yol çalışmaları için getirilen iş makinesinin önüne geçerek ‘Devlet kimdir? Devlet bizim sayemizde devlettir’ diyen Rabia Özcan’la kamuoyunun dikkatini çeken Yeşil Yol projesi, bir süredir bölge halkının tüm itirazlarına rağmen devam ediyor.

 

Bölge halkının Yukarı Kavrun Yaylası’na çıkmasıyla birlikte yol güzergahında bulunan 30-40 metrelik çam ağaçlarının bazılarının motorlu testere ile kesildiği, bazılarınınsa yan yattığı görüldü.

 

Yurttaşların ihbarı üzerine Rize Doğa Koruma ve Milli Parklar 12’inci Bölge Müdürlüğü ekipleri bölgede çalışma başlattı.

 

‘Ağaç kesimi yapılmadığı izlenimi yaratılmaya çalışılıyor’


Bölgede geçen sene yaşanan protesto gösterilerini hatırlatan yurttaşlar, iş makineleriyle devrilen ağaçlara ‘kendiliğinden devrilmiş’ görüntüsü vererek ağaç kesimi yapılmadığı izlenimi yaratılmaya çalışıldığını belirtti.
Fırtına İnisiyatifi avukatı Yakup Şekip Okumuşoğlu ise, “Yeşil Yol güzergahında kalan bu alanda geçen yıl yol çalışmaları yapılmıştı. Orman içerisinde yol yapıldığı zaman orman dokusu ciddi zarar görebiliyor. Ağaçların köklerine zarar verildiyse kış şartlarında devrilmiş de olabilirler. Ancak ağaçlarda kepçe izleri olduğu bilgisini aldık. Konuyu biz de araştırıyoruz” diye konuştu.
 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha