• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Çıkış yolu var mı?

SAİD SEFA

SAİD SEFA

27 Şubat 2019 Çarşamba 14:55
0 0

Türkiye'nin mevcut hali 2002 yılı öncesi Türkiyesi'ne benziyor. Eksiği yok fazlası var. Ekonomik ve sosyal problemler Türkiye gibi bir ülkenin kaldıramayacağı ağırlıkta ülkeyi devlet yapan en temel çatıların üzerine yağa yağa birikti. Devlet iki yönlü kuşatma altına alındı. Bir yanda Erdoğanizm'i yücelten ve bu vesileyle mutlak iktidarı eline geçireceğini sanan eski Siyasal İslam kalıntıları, öte yandan derin devletin küllerinden doğan Avrasyacı cenah. Rusya-Çin-İran eksenine giren ülke, eksen değiştirmenin ağır bedelini henüz ödemiş değil.

 

Öte yandan batının 1947'den bugüne cirit attığı ve her dönem en etkin biçimde kullandığı Truva atı milliyetçi çizgi AKP'nin daha doğrusu Erdoğan yönetiminin dem ve damarlarına sızmış durumda. Bütün iktidar paydaşlarının beka sorunu diye sayıklamasının elbet toplumsal algıyı yönetme ve oluşturma adına bir karşılığı var. Boşuna beka sorunu vurgusu yapılmıyor. Fırsatı buldukları anda birbirlerini doğrayacak olan hukuk dışı yapılar, toplumu kanlı olaylara hazırlamakta pek mahir. Mahalle bekçilerinden, Saray'ın finanse ettiği silahlı milislere, TSK ve emniyetteki çift başlı yapılanmalardan, mafyanın MİT kontrolünde dizaynına kadar her biri ayrı bir güç oluşturma peşinde olan birbirine benzemez iktidar ortaklarının kimi Rusya ve İran istihbaratından destek alarak, kimi Nato'nun ve ABD sisteminin illegal yapılanması olan bazı güçlerinden destek alarak ilerledikleri ve mutlak hakimiyeti tek başlarına, kendileri adına tesis etme adına attıkları her adımın günden güne belirginleştiği bir süreçten geçiliyor.

 

Oyun içinde oyun kurma alışkanlığına ve kurnazlığına sahip olan Erdoğan son dönemece girilirken yeniden bir kez daha ABD yönetimine göz kırparken, çaldığı kapının açılmama olasılığının yüksek olduğunun farkında. Ankara merkezli haber kaynaklarımın aktardıklarına bakılırsa neredeyse altı aydır, ABD ve Nato ekseninde haraket eden uluslararası politika belirlemede pek mahir olan akıl, kanlı çatışmalara girmeksizin alternatif yollar araştırma çalışmalarına hız vermiş durumda. Kimin ne yaptığını, kimlerle ne pazarlıklar döndüğünü herkes biliyor. Avrasyacı cenahın, Mit içindeki yapıları da kullanarak Abdullah Gül'e yönelik suikast teşebbüsleri boşuna değil. AKP içinde birikmiş hesaplaşmalar gün yüzüne çıktığı an partinin ikiye değil üçe bölüneceği konuşuluyor. Bunu bilen AKP kurmayları yani Saray'ın en yakın adamları bir yandan kamuoyuna esip gürlerken, son derece güçlüymüş gibi pozlar verirken, öte yandan el altından güvenebildiklerini düşündükleri hukuk devletlerinden oturum almaları, gayri menkul almaları, yasal yollarla yakayı kurtarma çalışmaları boşuna değil. Bu işleri yürüten simsarlar, yüklü miktarda paralarla el altından işlemleri yürütüyorlar. Bugün Rusya'nın eteği altına sığınan bu AKP'lilerin hiç biri ne hikmetse Rusya'dan veya İran'dan gayri menkul ve oturum almaya çalışmıyor. Yine hepsi her gün lanet okudukları AB ülkelerinden ve ABD'den medet umuyorlar.

 

Büyük kırılmalara gebe şu günlerde çıkış yolu bulma adına Ankara'da faaliyet yürüten uluslararası politika belirleyenler AKP tabanında etkili olabilecek isimlerle görüşmelerini sürdürdükleri gibi, köklü sermaye sahipleri de aynı doğrultuda AKP'ye alternatif olacak siyasi cereyanlara destek olacaklarını bildiriyorlar. Ankara hiç olmadığı kadar sıcak günlerini yaşıyor. Herkes için çember daralıyor. Ya devlet başa ya kuzgun leşe diyenlerin silahlanmaları, kendi kanlı devrimlerini gerçekleştirme adına gözü dönmüşlükleri karşısında, siyaseten atılacak tek adımın ve en makul yolun AKP'ye alternatif bir partinin kurulması ve ilk kez bu düşüncenin, düşünce olmaktan çıkıp ete kemiğe bürünmesi iktidarın bütün bileşenlerinin korkulu rüyası haline gelmiş. Erdoğanizm ve Avrasyacı ekolün yeni siyasi cereyanlar oluşmasın diye her yolu denemesi kaçınılmaz.

 

Dananın kuyruğu öyle veya böyle kopacak. Bir çıkış yolu var mı sorusu belki de makul bir soru değil. Sorulması gereken soru belki de şu olmalı, çıkış yolu kanlı mı olacak kansız mı? Eni sonu düze çıkılacak umalım ki makul olan şekliyle çıkılmış olsun.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha