• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

'ABD İncirlik üssüne 12 adet A-10 tank avcısı gönderdi'

'ABD İncirlik üssüne 12 adet A-10 tank avcısı gönderdi'
0 0

ABD'nin Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı operasyonlara katılması için İncirlik üssüne düşük irtifada uçan ve tank avcısı olarak bilinen A-10 uçaklarını gönderdiği belirtildi. Harekata eklenen uçakların Suriye'de yeni oluşturulan Arap koalisyonunu desteklemesi bekleniyor.

23 Ekim 2015 Cuma 11:16
ABD'nin Suriye'de kullandığı F-16 ve F-22 tipi uçaklardan farklı olarak A-10 uçakları düşük irtifada ve görece daha yavaş uçuyor ve bu nedenle de güçlü bir zırhı olmasına karşın karadan açılan uçak savar ateşine karşı daha savunmasız olduğu ifade ediliyor. A-10 uçaklarının taşıdığı mühimat tank gibi zırhlı araçların imhasında kullanılıyor.

AFP'ye bilgi veren ABD'li bir yetkili, yeni uçakların IŞİD karşıtı koalisyon güçlerinin kapasitesini artıracağını vurgulasa da "Bu uçakların kullandığı uçuş yolları nedeniyle diğer savaş uçaklarına kıyasla risk daha fazla" dedi.

ABD'nin Suriye ya da Irak'ta daha önce A-10 uçaklarını kullanıp kullanmadığı bilinmiyor.

ABD hava kuvvetlerinin son adımı Rusya'nın Suriye'de hava operasyonlarına başlamasının ardından ve iki ülkeye ait uçaklar arasında 'istenmeyen durumların' yaşanmaması için iletişim kurulması kararından sonra geldi.

AFP'ye konuşan ABD'li yetkili, A-10 tipi uçakların Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'e karşı savaşan muhalif grupların desteklenmesinde kullanılabileceğini ifade etti ve yeni oluşturulan Arap Koalisyonunun bu gruplardan birisi olabileceğini söyledi.

Washington geçen hafta Suriye'deki Kürt güçlerine yakın duran Arap Koalisyonuna yaklaşık 50 tonluk silah ve mühimmat yardımı yaptığını teyit etmişti.
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha