• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

2020'yı 'eylem yılı' ilan eden Greta Thunberg: Artık yoruldum

2020'yı 'eylem yılı' ilan eden Greta Thunberg: Artık yoruldum
0 0

İsveçli 16 yaşındaki çevre aktivisti Greta Thunberg yorulduğunu duyurdu. 2020'yi 'eylem yılı' olarak ilan eden genç aktivist, dinlendikten sonra 'küresel emisyon eğrisini bükmek' için kararlı olduğunu dile getirdi.

14 Aralık 2019 Cumartesi 13:51

Greta Thunberg, öncülüğünü yaptığı "Gelecek için cuma' eylemlerinin katılmak için geldiği İtalya'nın Torino kentinde gazetecilere yorulduğunu belirtti ve Noel bayramı sonrası tatil yapacağını söyledi.

 

16 yaşındaki aktivist, "Noel için evime gideceğim ve sonra bir tatil molası vereceğim çünkü dinlenmeniz gerekiyor. Yoksa devam edemem” açıklamasında bulundu.

 

TIME dergisi tarafından yılın kişisi seçilen Greta Thunberg, 2020'yi 'eylem yılı' olarak nitelendirdi ve "Küresel emisyon eğrisini büktüğümüz yıl olduğundan emin olmalıyız. İktidardakilere baskı uygulayacağız, hareket edeceklerinden ve sorumluluk alacaklarından emin olacağız.” dedi.

 

Karbon salınımının yüksekliği nedeniyle uçakla seyahat etmeyi reddeden 16 yaşındaki İsveçli aktivist, Madrid'den İtalya'nın kuzeyindeki Torino kentine araba ve tren ile yolculuk ederek binlerce öğrencinin katılımı ile düzenlenen 'Gelecek için cuma' eylemine destek verdi.

 

Greta, Atlantik Okyasunu'nu bir yelkenli ile geçtikten sonra Birleşmiş Milletler'in (BM) İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlediği COP25 İklim Zirvesi'ne katılarak burada bir konuşma yapmıştı.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - BURAK ORTAHAMAMCILAR

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha