• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

6 yaşındaki Ferit 'beni gömmeyin' demişti

6 yaşındaki Ferit 'beni gömmeyin' demişti
0 0

Yemen'de evi bombalanan ve ağır yaralanan 6 yaşındaki Ferid hayatını kaybetti. Küçük Ferid, doktorlara söylediği "Beni gömmeyin" sözleriyle dünyanın gündemine oturmu

23 Ekim 2015 Cuma 11:16
Yemen'de evi bombalanan ve ağır yaralanan 6 yaşındaki Ferid hayatını kaybetti. Küçük Ferid, doktorlara söylediği "Beni gömmeyin" sözleriyle dünyanın gündemine oturmuştu.

Yemenli 6 yaşındaki Ferid Şevki'nin evi Husilerin roket saldırısında isabet aldı. Ferid Şevki bu saldırıda yaralandı.

Tedavi edilmek için götürüldüğü hastanede doktorlardan kendisini gömmemesini istedi. Ağır yaralanan Ferid, 3 gün boyunca sürdürdüğü yaşam mücadelesini kaybetti. Ferid, şimdiden Yemen'de devam eden savaşın yol açtığı acılara sembol oldu.

Birleşmiş Milletler verilerine göre bu ülkde şimdiye kadar 500'ü çocuk 2300 sivil , çatışmalar ve bombardımanlar sebebiyle hayatını kaybetti.

YEMEN'DE NE OLUYOR?

İran destekli Şii Husiler yaklaşık bir yıl önce başkent Sana'yı ele geçirmişti. Husiler İran'ın bölgedeki en büyük rakibi Suudi Arabistan tarafından desteklenen CumhurbaşkanıHadi'nin kaçtığı güney kenti Aden'e yürüyünce Riyad devreye girmişti. Suudi Arabistan'ın yanı sıra birçok Sünni Arap ülkesinin destek verdiği koalisyon Mart ayından bu yana Husilerin mevzilerini vuruyor.

5 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ 


Savaştan önce en fakir Arap ülkelerinden biri olan Yemen'de, çatışmalardan dolayı insani durum hepten kötüleşti. Ülkede fakirlikle mücadele eden yaklaşık 13 milyon kişi var.

BM'ye göre, çatışmaların başladığı Mart ayından bu yana yaklaşık 100 bin kişi Yemen'i terk etti. Ülkede 1,2 milyon kişi yerinden edildi ve çatışmalarda yaklaşık 5 bin kişi hayatını kaybetti.

KONTROL HUSİLERİN ELİNDE

İran destekli Şii Husilerin Aden'e yönelik saldırılarından sonra Suudi Arabistan'a sığınanYemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi, altı aylık sürgünden sonra 22 Eylül'de Aden'e döndü.

Son dönemde koalisyon güçleri Şii Husiler'i Aden ve çevresinden püskürtmeyi başarırken, önemli kazanımlar elde etse de Husiler ülkenin önemli bir kısmında kontrolü elinde tutmayı sürdürüyor.

(Kaynak: Al Jazeera)
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha