• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

AA: Rusya, İdlib'i vurdu, dokuz sivil hayatını kaybetti

AA: Rusya, İdlib'i vurdu, dokuz sivil hayatını kaybetti
0 0

Anadolu Ajansı, Rus savaş uçaklarının İdlib'e hava saldırısı düzenlediği ve dokuz sivilin hayatını kaybettiği, 10 sivilin yaralandığını yazdı.

17 Kasım 2019 Pazar 20:05

Haberde aktarılana göre Rus uçaklarının, İdlib'e bağlı Serakib ilçesinin kuzeyinde bir mülteci kampını vurduğu öne sürülüyor. 

 

Sivil savunma ekiplerinin yaralıları hastaneye kaldırdığı aktarılıyor.

 

Rus uçaklarının dün İdlib'in güneyindeki Marzita köyüne düzenlediği saldırı sonucu üç kişi ölmüştü.

 

AA'da yer alan habere göre Esad rejimi de İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki Keferenbil ilçesi, Kebbine ve Maarzite yerleşimlerine de kara ve hava saldırısı düzenlendi.

 

Yerel sivil toplum kuruluşlarından "Suriye Müdahale Koordinatörlüğü"nün verilerine göre, Esad rejimi ve destekçisi Rusya'nın, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki yerleşimlere yönelik saldırıları yüzünden bu ayın ilk yarısında yaklaşık 40 bin sivil yerinden edildi. Sivil Savunmanın raporuna göre, Esed rejimi, İran destekli yabancı terörist gruplar ve Rusya'nın, İdlib'de geçen ay sivil yerleşimlere yaptığı saldırılarda 13'ü çocuk, 75 sivil hayatını kaybetmişti.

 

Türkiye ile Rusya arasında 17 Eylül 2018'de imzalanan mutabakattan bu yana İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde, rejim ve Rusya'nın saldırılarında 1300'den fazla sivil öldü. Saldırıların yoğun olduğu yerlerden, nispeten sakin yerlere ve özellikle Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı ise son bir yılda 1 milyonu aştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha