• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

AB'den Libya'ya silah gönderilmesini engellemek için yeni hava ve deniz devriyesi

AB'den Libya'ya silah gönderilmesini engellemek için yeni hava ve deniz devriyesi
0 0

Avusturya'nın vetoyu kaldırmasının ardından Avrupa Birliği, Libya'ya silah gönderilmesini engellemek için yeni hava ve deniz devriyesinin devreye sokulması yönünde karar aldı.

17 Şubat 2020 Pazartesi 18:35

AB, Libya'ya yönelik silah ambargosunu uygulamak için Doğu Akdeniz'de yeni bir operasyon başlatacağını duyurdu.

 

Avusturya'nın vetoyu kaldırmasının ardından bugünkü AB dışişleri bakanları toplantısında Libya'ya silah nakliyatını durdurmak için Doğu Akdeniz'de yeni askeri hava ve deniz devriyesinin devreye sokulması yönünde karar alındı. 

 

Öncesinde AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, birlik içinde karar alınamazsa 'AB'nin hiçbir önemi ve ağırlığının' kalmayacağı uyarısını yaparken 'Libya'nın kaderinin Türkiye ve Rusya'ya teslim edileceğini' dile getirmişti. 

 

Bugün Brüksel'de düzenlenen toplantının ardından İtalya Dışişleri Bakanı Luigi di Maio, "Libya'ya silah akışını durduracak bir görev gücü kurma konusunda hepimiz hemfikiriz" dedi. 

 

Avusturya daha önce yeni devriye gücünün denizden göçmen toplayarak ya da göçmenlere kılavuzluk yaparak Avrupa'ya getirebileceği gerekçesiyle veto kartını çıkarmıştı. Vetonun kalkması için AB gemilerinin göçmen rotalarından uzakta, en çok silah kaçakçılığı yapılan bölgelerde şüpheli araçları durdurması-araması şartı karara sokuldu.

 

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, bu formülün kabul edilebilir olduğunu, ama yine de misyonun göçmenleri Avrupa'ya çekmemesi konusunda tetikte olacaklarını söyledi. 

 

Schallenberg, yeni misyona insani değil tümüyle askeri olduğu için onay verdiklerini belirtti.

 

Borrell said earlier on Monday he did not expect a deal, because Vienna was still blocking. He publicly said on Sunday it was unacceptable that Austria, a country with no navy, could hold up an EU sea mission.

 

Daha önce Borrell, Avudturys gibi donanması olmayan bir ülkenin AB deniz misyonunu bloke etmesini eleştirmişti. 

 

Başta silah kaçakçılarını gözetlemek için gemilerden çok uçakların kullanılmasını tartışılıyordu. Ama Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas hava devriyesinin yeterli olmayacağını söyleyerek deniz devriyesinin kabul edilmesini talep etti. Birleşmiş Milletler'den de uygulamayı denetleyecek kimse yoksa silah ambargosunun bir anlamı olmadığı açıklaması geldi. 

 

Mart ayında İtalya'nın içerideki göçmen karşıtı dalga gerekçesiyle denizde kurtarılan göçmenleri artık kabul etmemeye karar vermesi yüzünden AB'nin insan kaçakçılarını durdurmaya yönelik 'Operation Sophia' isimli askeri devriye misyonu sona erdi. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha