• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen'den Srebrenitsa mesajı: Acınızı hayal dahi edemiyorum

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen'den Srebrenitsa mesajı: Acınızı hayal dahi edemiyorum
0 0

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Srebrenitsa Soykırımı'nın 25'inci yıl dönümü sebebiyle kurbanların aile ve yakınları için bir mesaj yayımladı.

11 Temmuz 2020 Cumartesi 15:55

Twitter hesabı üzerinden paylaştığı videoda, bu yaraların iyileşmesinin çok uzun yıllar alacağını söyleyen von der Leyen, “25 yıl sonra Srebrenitsa hala Avrupa’nın kanayan yarası. Çocuklarını toprağa verememiş anneler, evlerine asla geri dönemeyen aileler var. Kurtulanlar ise hala rahat uyuyamıyor. Bir kadın ve anne olarak acınızın derinliğini hayal dahi edemiyorum" dedi.

 

Geçmişin değiştirilemeyeceği ya da geri alınmayacağını söyleyen Avrupa Komisyonu Başkanı, sokaklarda, sosyal medya ve hatta bazı siyasi konuşmalarda ırkçılığın hala devam ettiğine dikkat çekti: "Bugün tüm dünya, korumamıza en çok ihtiyaç duyanları koruyamadığımızın farkında. Şimdi sesi yükseltme ve harekete geçme zamanı. Irk ya da din adına daha fazla kan dökülmemeli. Başka bir soykırım daha yaşanmamalı”.

 

Bosna Hersek’in geçen 25 yılda yeniden güven inşa etme konusunda büyük ilerleme kaydettiğini dile getiren von der Leyen, "Hatıralar baki kalır, ancak önümüzde inşa edilecek bir gelecek var. Bosna Hersek ve Srebrenitsa’da umut var. Gençler kendilerini Avrupalı hissediyor" diyerek, Bosna Hersek ve tüm Balkanların Avrupa Birliği’ne giden yolunun açık olduğuna inandığını ifade etti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha