• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

AB seyahat listesini güncelledi: Türkiye yine yok

AB seyahat listesini güncelledi: Türkiye yine yok
0 0

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle mart ayında sınırlarını kapatan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, seyahat kısıtlamalarının kaldırıldığı ülkeler listesini yeniden güncelledi.

8 Ağustos 2020 Cumartesi 10:50

Tüm dünyada 19,5 milyona yakın insanı enfekte eden ve 721 bini aşkın kişinin hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs salgını henüz kontrol altına alınamadı ancak vaka sayılarında düşüş yaşayan ülkeler normalleşme sürecine girdi ve turizm sektörünü canlandırmak için sınırlarını diğer ülkelere açtı. 

 

Avrupa Birliği (AB), bu kapsamda koronavirüs salgınında "güvenli" kabul ettiği ülkelerle sınırlarını açıyor. AB ülkeleri, seyahat kısıtlamalarının kaldırıldığı ülkeler listesini yeniden güncelledi. Ancak son listede de yoğun diplomasi yapmasına karşın Türkiye yer almadı.

 

Listeden daha önce seyahat izni verildiği Fas da çıkarıldı.

 

Yeni listeye göre mart ayında kapatılan AB'nin dış sınırları, Avustralya, Kanada, Japonya, Gürcistan, Yeni Zelanda, Ruanda, Güney Kore, Tayland, Tunus ve Uruguay'a kademeli olarak açılacak.

 

AB ülkelerinin vatandaşlarına seyahat izni vermesi halinde Çin'e de kısıtlama uygulanmayacak.

 

Türkiye, ABD, Rusya, Brezilya, Hindistan, Sırbistan ve Karadağ gibi ülkelere AB ülkelerinin seyahat kısıtlamaları devam edecek.

 

AB listesi ülkelerdeki Covid-19 durumuna ve vaka sayısına göre güncelleniyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha