• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

AB ülkeleri yeni virüs varyantı Omicron nedeniyle 7 Afrika ülkesine uçuş yasağı uygulayacak

AB ülkeleri yeni virüs varyantı Omicron nedeniyle 7 Afrika ülkesine uçuş yasağı uygulayacak
0 0

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, oldukça bulaşıcı olduğu belirtilen yeni koronavirüs varyantı Omicron (Türkçesiyle Omikron) nedeniyle aralarında Güney Afrika'nın da bulunduğu 7 ülkeye geçici seyahat yasağı uygulanması konusunda anlaştı.

26 Kasım 2021 Cuma 21:58

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Güney Afrika'da ortaya çıkan ve Yunan alfabesinin 15. harfi olan Omicron adı verilen B.1.1.529 varyantının görüldüğü tüm ülkelerle seyahatleri yasaklamaları çağrısı yapmıştı.

 

AB Dönem Başkanı Slovenya tarafından yapılan açıklamada, birlik üyesi 27 ülkenin acil durum çerçevesinde Güney Afrika'dan Avrupa'ya yapılan tüm seyahatlere geçici kısıtlama getirilmesi konusunda anlaşmaya vardıkları belirtildi.

 

Reuters Haber Ajansı'na bilgi veren bir AB yetkilisi, kısıtlamaların Güney Afrika'nın yanı sıra, Botsvana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibya ve Zimbabve'yi de kapsadığını söyledi.

 

devletinin tümünden sağlık uzmanlarından oluşan bir komitenin "acil tatili etkinleştirme ve güney Afrika'dan AB'ye tüm seyahatlere geçici kısıtlama getirme gereği üzerinde anlaştığını" söyledi.

 

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel'de yaptığı açıklamada, yeni varyant ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olunana dek seyahat yasağı kararı alınması gerektiğini söylemişti.

 

Avrupa Komisyonu, AB'nin yürütme organı.

 

Aralarında Belçika ve Hollanda'nın da bulunduğu bazı üye devletler, Güney Afrika'ya yönelik benzer kararları kendileri almıştı.

 

Avrupa'daki ilk resmi Omicron varyantı Belçika'da tespit edildi

 

Öte yandan, Omicron varyantı Avrupa'da ilk kez Belçika'da görüldü.

 

Belçika medyasına göre, kriz yönetiminin önde gelen isimlerinden virolog Marc Van Ranst, Afrika'da hızla yayılan yeni virüs varyantının 22 Kasım'da yapılan test sonucu tespit edildiğini doğruladı.

 

Belçika Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke, yeni virüs varyantının, Mısır tatilinden dönen 30'lu yaşlardaki bir kişide görüldüğünü açıkladı.

 

Vandenbroucke, bu kişinin aşı olmadığını ve daha önce koronavirüs enfeksiyonu geçirmediğini söyledi.

 

İlk belirlemelere göre, Belçika'ya gittikten 11 gün sonra hafif grip benzeri belirtiler gösteren ve Omicron varyantı görülen kişinin Güney Afrika ile hiçbir bağlantısı bulunmuyor.

 

İlk olarak Güney Afrika'da tespit edilen ve bu ülkede hızla yayılan yeni koronavirüs varyantı, oldukça bulaşıcı olduğu ve mevcut aşılara direnç geliştirme veya mutasyona uğrama potansiyeline sahip olduğu için büyük endişe yaratıyor.

 

Bu nedenle Belçika da dahil birçok Avrupa ülkesi, Güney Afrika'dan gelen yolculara giriş yasağı uyguluyor.

 

Belçika'da Covid önlemleri sıkılaştırılıyor

 

Öte yandan, Belçika hükümeti, Covid önlemlerinin daha da sıkılaştırılmasını kararlaştırdı.

 

Ülkede Cumartesi gününden itibaren gece kulübü ve diskotekler 3 hafta süreyle kapatılacak. Kafe, bar ve restoranlar da, en geç saat 23:00'de kapanacak. Bu işletmelerde bir masaya aynı aileden olmayan en fazla 6 kişinin oturmasına izin verilecek. Alkol ve tütün ürünleri satan gece dükkanları da, saat 23:00'de kapanmak zorunda kalacak.

 

Kapanmak zorunda olan sektörler, hükümet tarafından desteklenecek. Özel eğlence ve partiler de önümüzdeki 3 hafta boyunca yasak olacak.

 

Kapalı alanlarda 50, açık alanlarda 100 kişinin katıldığı etkinliklerde Covid sertifikası zorunluluğu uygulanacak. Kapalı alanlardaki spor karşılaşmalarına da seyirci alınmayacak.

 

İşe gitme zorunluluğu bulunmayan kişiler haftada en az 4 gün evden çalışacak.

 

İbadetler ile düğün ve cenazeler ise, belirli önlemler çerçevesinde devam edecek.

 

Eğitim alanındaki yeni önlemler de, hükümet, sendika ve eğitim kurumları tarafından Pazartesi gününe kadar netleştirilecek.

 

Belçika Başbakanı De Croo: Virüs tarafından alt edildik

 

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, "Artık çok daha karamsar bir durumla karşı karşıya olduklarını" belirterek, bu nedenle danışma komitesinin daha erken toplandığını söyledi.

 

De Croo, "Virüs tarafından alt edildik" dedi.

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE - YUSUF ÖZKAN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha