• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

AB üyesi 4 ülke koronavirüs aşısı için güçlerini birleştiriyor

AB üyesi 4 ülke koronavirüs aşısı için güçlerini birleştiriyor
0 0

Avrupa Birliği (AB) üyeleri, Hollanda, Almanya, Fransa ve İtalya, koronavirüse karşı bir an önce aşı elde elde etmek için güçbirliği yapacak. Bu 4 ülke, AB, Afrika ve diğer ülkelerin ihtiyacını karşılayacak oranda aşı üretmeyi planlıyor.

4 Haziran 2020 Perşembe 13:03

Güçbirliği çerçevesinde 4 ülke, öncelikli olarak korona aşısı konusunda gelecek vadeden çalışmaların haritasını çıkaracak. Daha sonra üretim konusunda, geliştirici bilim insanları ve ilaç şirketleri ile gerekli görüşmeleri yapacak.

 

Hollanda hükümetine göre, AB'deki en fazla geliştirme ve üretim tesisine sahip bu 4 ülkenin aşı konusunda ortak bir yol izlemesi, önemli avantajları da beraberinde getirecek.

 

Halk Sağlığı Bakanı Hugo de Jonge, bu güçbirliği sayesinde Avrupa nüfusunun, özellikle de en savunmasız kesimlerin koronavirüs aşısından yararlanmasının sağlanacağını söyledi.

 

"Aşı ittifakına" dahil ülkeler, üretimin mümkün olduğunca AB sınırları içerisinde yapılmasını amaçlıyor. Ancak AB'nin yanı sıra, Afrika ve diğer ülkeler için de yeterli düzeyde aşı sağlanması için, ilaç şirketileriyle anlaşmalar yapılacak.

 

Hollanda, Almanya, Fransa ve İtalya hükümetleri, AB Komisyonu'nu da görüşmelere dahil etmek istiyor. İlerleyen süreçte, diğer AB ülkeleri de ittifaka katılabilecek.

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE - YUSUF ÖZKAN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha