• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD'li Senatör Türkiye'yi uyardı: İlişkiler bozulur

ABD'li Senatör Türkiye'yi uyardı: İlişkiler bozulur
0 0

Washington DC’de yapılan yıllık Amerikan Türk Konseyi (ATC) toplantılarının ilk gününde konuşan Cumhuriyetçilerin önde gelen Senatörlerden John McCain, toplantı sonrasında Haberdar’ın sorularını cevaplandırdı.

23 Ekim 2015 Cuma 11:00
İLHAN TANIR / HABERDAR (ÖZEL) - Cumhuriyetçilerin önde gelen Senatörlerden John McCain, Washington DC’de yapılan ve konuşmacı olarak katıldığı yıllık Amerikan Türk Konseyi (ATC) toplantısı sonrasında Haberdar’ın sorularını cevaplandırdı.

McCain, sorumuz üzerine Erdoğan ile ilgili eleştirilerini açarak, şunları söyledi;

‘’Dost ve müttefiklerimize, ABD olarak bazı bilinen evrensel standartlara uyulmasını beklediğimizi söylememiz ve (olmadığı takdirde) tabi ki bunun ilişkilerimize (negatif) etki edeceğini söylememiz gerekir. Bununla birlikte (Türkiye’nin) egemenliğine tehdit gelmesi durumunda tabi ki yanında oluruz.’’

ABD yönetiminin, demokratik sıkıntılar yaşayan Türkiye ile ilişkilerini nasıl ayarlaması gerektiği sorusu üzerine de McCain; "ABD Başkanı hem özel hem de kamuoyu önünde Erdoğan’a açıkça konuşabilmeli. ABD budur çünkü. Bu başkanın böyle konuşmamış olması herşeyi anlatıyor aslında.’’ diyerek, Başkan Obama’yı da Türkiye ile ilişkileri nedeniyle eleştirdi.

ATC Neden Önemli?

ATC, 1994 yılında kuruldu. ATC, ABD-Türkiye ilişkileri için yıllardır en önemli aktör olarak görülen bir kuruluş. Özellikle savunma sanayinin devleri, ilişkilerini bu Konsey üzerinden yürütmekteler. Northrop-Grumman International, Lockheed Martin, Raytheon Company, Sikorsky gibi ABD’nin ve dünyanın en önde gelen Amerikalı Savunma şirketlerinin yanısıra, General Electric, Philip Morris, Citigroup, Boeing Company, Pfizer, Hilton ve daha birçok Fortune 500 şirketi bu Konsey’in üyeleri. Türkiye’den de başta Koç ve Sabancı olmak üzere, Eczacıbaşı, GAMA gibi birçok şirket, her yıl yapılan ATC toplantılarına katılıyor ve iki ülke arasındaki iş imkanlarını araştırıyorlar.
Her yıl Washington’da toplanan ATC konferansları, Türk-ABD ilişkilerinin en önemli etkinliği olarak kabul ediliyor. 2013 yılında Konferansa ABD Başkanı yardımcısı Joe Biden katılarak bir konuşma yapmıştı. Önceki yıllarda da Savunma Bakanı Robert Gates’den Hillary Clinton’a kadar, ABD yönetimi en üst düzeyde bu konferanslara ilgi gösterirlerdi. Geçtiğimi yıl ile bu yıl ise ABD yönetiminden de oldukça düşük düzeyde katılım var. ABD’li herhangi bir bakan veya yüksek düzey yetkili bu yıl da, geçen yıl olduğu gibi toplantılara katılmıyor. Onun yerine bu akşam ABD’nin Türkiye Büyükelçisi John Bass, akşam yemeğine konuşmacı olarak katılacak. 

Önceki ATC Başkanı John Holmes Skandal istifası

Geçen yılki ATC toplantısı bir skandalla başlamış, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğindeki resepsiyonundan önce toplanan ATC yönetim kurulunda ATC'nin başkanlığını 2004’den itibaren yapan James H.Holmes istifasını sunmuştu.

Holmes, istifası ile ilgili sorulan soruya, ‘’şartlar Atlantik'in diğer kıyısından (Türkiye) kaynaklı, (Türk hükümetince oluşturulan şartlar) benim bu kararı almama neden oldu. Amerika'daki şartlar değil, bu konunun muhatabı Türk hükümetidir" diyerek cevap vermişti. Daha sonra Holmes’ın verdiği bazı mülakatlarda AKP yönetimini eleştirici tavrının Ankara ise kırmızı çizgi olarak kabul edildiğini ve Holmes’u istifaya zorladığı kamuoyuna yansımıştı.

John McCain kimdir: McCain 1982 yılından beri Kongre'de, Temsilciler Meclisi üyesi ve Senatör olarak görev yapmış, 1960lı yılların sonunda Vietnam savaşında esir düştüğünden dolayı AMerikan halkı nezdinde tanınmış ve etkili bir isim.

Senato'nun Dış İlişkiler Komitesi başkanlığı da yapan McCain, 2008 yılında Obama'ya karşı Cumhuriyetçilerin başkan adayı olmuştu.
McCain'in son yıllarda Türkiye'ye yönelen artan eleştirileri var. Şu anki ABD Büyükelçisi John Bass'in Senato'daki onanma toplantısında geçen yıl “Türkiye’de otoriterleşme olduğu doğru mu?” sorusunu ısrarla sorduktan sonra ”evet efendim, o doğrultuda bir yönelim var” yanıtını müstakbel Büyükelçiden almıştı.

McCain’in Suriye politikası ise Türkiye’nin pozisyonuna yakınlığı ile dikkat çekiyor. McCain de Suriye içinde güvenli bölgelerin oluşturulmasında, Esad’ın da IŞİD ile birlikte ortadan kaldırılmasında ısrar ediyor.

KAYNAK: İLHAN TANIR / HABERDAR
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha