• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD 5. filosu: Körfez İşbirliği ülkeleri uluslararası sularda işbirliğini artırıyor

ABD 5. filosu: Körfez İşbirliği ülkeleri uluslararası sularda işbirliğini artırıyor
0 0

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El Cubeyr, Suudi petrol tankerlerine "sabotaj" düzenlenmesi sonrası bölgede savaş istemediklerini ancak taraflar savaşı seçerse de "tüm güçleriyle" yanıt vermeye hazır olduklarını açıkladı.

20 Mayıs 2019 Pazartesi 00:23

El Cubeyr, "Suudi Krallığı bu savaşı engellemek için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Ancak eğer diğer taraflar savaşı seçerse tüm gücü ve kararlılığıyla karşılık verecek, kendisini ve çıkarlarını savunacaktır" dedi.

 

ABD'nin Bahreyn'de konuşlu 5. filosu ise, Suudi Arabistan'ın da aralarında olduğu Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) ülkelerinin Cumartesi itibarıyla uluslararası sularda "güvenlik devriyelerini artırmaya" ve işbirliğini hızlandırmaya başladıklarını açıkladı.

 

Öte yandan Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, Mekke'de iki acil toplantı düzenlenmesi çağrısında bulundu.

 

İran: Tahran savaş istemiyor

 

Geçtiğimiz hafta Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kıyılarındaki Füceyre Limanı yakınlarında farklı ülkelerin bandıralarını taşıyan dört petrol gemisi hedef alınmıştı. Riyad, iki petrol tankerinin hasar gördüğü "sabotaj saldırısının" emrini Tahran'ın verdiğini öne sürmüş, Tahran ise bu iddiaları reddetmişti.

 

GRAFÄ°K

 

Salı günü de Suudi Arabistan bu defa drone ile iki adet petrol pompa istasyonuna saldırı düzenlendiğini açıkladı. Bu saldırıları Yemen'deki İran destekli Husi isyancılar üstlendi.

 

Gerginliğin artması sonrası ABD ve İran'dan çeşitli açıklamalar geldi.

 

ABD Başkanı Donald Trump, bölgede "çatışmadan kaçınmak istediğini" söylerken, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de, Tahran'ın bir savaş istemediği mesajını verdi.

 

İran'ın resmi haber ajansı IRNA'ya yaptığı açıklamada Zarif, Trump'ın da bölgede savaş istemediğini ama çevresindekilerin kendisini "Amerika'yı İran'a karşı daha güçlü kılma bahanesiyle bir savaşa sürüklediğini" öne sürdü.

 

Öte yandan Suudi yetkililer, Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yaptığı telefon görüşmesinde bölgedeki gelişmeleri ve istikrarın sağlanmasına yönelik çabaları ele aldığını aktardı.

 

Ne olmuştu?

 

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını yeniden uygulamaya koymasıyla beraber bölgede gerginlik yeniden tırmanmıştı.

 

Washington'ın "İran'dan kaynaklanan tehditler" nedeniyle bölgeye savaş gemileri ve uçakları konuşlandırması sonrası BAE, farklı ülkelerin bandıralarını taşıyan petrol tankerlerine saldırı düzenlendiğini açıkladı.

 

ABD'nin bölgedeki müttefiki Bahreyn hükümeti ise, vatandaşlarına Irak ve İran'a gitmemeleri ve bu ülkelerde bulunanlara da güvenlikleri adına "derhal" geri dönmeleri çağrısında bulunmuştu.

 

Resmi Haber Ajansı BNA'ya göre, Bahreyn Dışişleri Bakanlığı çağrısına "bölgedeki istikrarsız durumu, tehlikeli gelişmeleri ve potansiyel tehditleri" gerekçe göstermişti.

 

Washington, geçen Çarşamba günü, Irak'ın başkenti Bağdat'taki ABD Büyükelçiliği'ndeki "acil görev yapmayan" tüm personelini, Iraklı Şii milislerin müttefiki İran'dan geldiği düşünülen bir tehdidi gerekçe göstererek geri çekmişti.

 

Petrol şirketi Exxon da, Irak'taki bir sahasında çalışan yabancı personelini geri çağırmıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha