• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD Başkanı Biden: Rusya'ya karşı Ukrayna'nın yanındayız

ABD Başkanı Biden: Rusya'ya karşı Ukrayna'nın yanındayız
0 0

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın Kırım'ı "sözde ilhakını" asla tanımayacağını belirtirken, Rusya'nın saldırgan tavırlarına karşı Ukrayna'nın yanında olacaklarını söyledi.

26 Şubat 2021 Cuma 21:42

Biden, Rusya'nın Kırım'ı ilhakının yıl dönümü vesilesiyle yazılı bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada, "Rusya, Kırım'ı işgal ederek, uluslararası hukuku, modern ülkelerin birbirine garanti ettiği normları, komşusu Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal etmiştir" dedi.

 

ABD'nin çatışmanın başından bu yana olduğu gibi Ukrayna ve müttefiklerinin yanında olduğunun altını çizen Biden, "Bu hüzünlü yıl dönümünde, önemli bir gerçeği tekrar vurguluyoruz: Kırım, Ukrayna'nındır" ifadesini kullandı.

 

"ABD, Rusya'nın Kırım'ı sözde ilhakını asla tanımayacak"

 

Biden açıklamasında, "ABD, Rusya'nın Kırım'ı sözde ilhakını asla tanımayacak ve Rusya'nın saldırgan eylemlerine karşı Ukrayna'nın yanında yer alacaktır. Rusya'yı Ukrayna'daki ihlalleri ve saldırganlığı nedeniyle sorumlu tutmaya çalışmayı sürdüreceğiz" mesajını verdi.

 

Ukrayna halkının mücadelesine desteklerinin de sürdüreceklerini vurgulayan Biden, "ABD, Ukrayna'nın sözüne hala güvenmektedir ve ülkelerinin barışçıl, demokratik ve refah bir geleceği için çalışan herkesi destekliyoruz" ifadesini kullandı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha