• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD Başkanı Trump'tan kendisi için 'Mesih' benzetmesi: Seçilmiş birisiyim

ABD Başkanı Trump'tan kendisi için 'Mesih' benzetmesi: Seçilmiş birisiyim
0 0

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, kendisinin Çin ile dış ticaretteki dengesizlikle mücadele için “seçilmiş birisi” olduğunu söyledi.

22 Ağustos 2019 Perşembe 18:25

Bu ifadelerle Trump'ın esprili bir şekilde de olsa bu sözlerle kendisine 'Mesihlik' atfettiği yorumlarına neden oldu.

 

Çin ile yaşanan “ticaret savaşının” ABD ekonomisine de zararları olacağını kabul eden Trump, bununla birlikte ülke ekonomisinde gerileme olacağı eleştirilerine karşı çıktı.

 

Trump gazetecilere yaptığı açıklamada, kısa dönemde ülke ekonomisine yönelik olumsuz etkilerine rağmen, Çin’in ABD’yi yıllardır kandırdığı gerekçesiyle Pekin’e karşı koymak zorunda olduğunu söyledi.

 

 

Gümrük vergileri ABD ekenomisine zarar veriyor

 

ABD Kongresi adına araştırma yapan uzmanlara göre, Çin ile yaşanan ticaret savaşı ülke ekonomisindeki üretimin 2020 yılında yüzde 0,3 gerilemesine yol açacak.

 

Uluslararası Para Fonu (IMF), Trump’ın gümrük vergilerinin 2020 yılında küresel ekonominin yüzde 0,5 daralmasına yol açacağı uyarısında bulunmuştu

 

ABD hükümetine bağlı ve Kongre'ye bütçe ve ekonomik bilgi sağlamakla görevli Kongre Bütçe Ofisi ise son olarak 2019 yılında bütçe açığının 960 milyar dolara, 2020 yılında ise bir trilyon dolara çıkacağı uyarısını yaptı.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - RAHMİ GÜNDÜZ

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha