• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD Başkanı Trump ve Beyaz Saray, Yeni Zelanda saldırılarını kınadı: "49 kişi anlamsız bir şekilde öldürüldü, çok daha fazlası yaralandı"

ABD Başkanı Trump ve Beyaz Saray, Yeni Zelanda saldırılarını kınadı:
0 0

ABD Başkanı Donald Trump, Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrinde iki camiye yapılan saldırıları kınadı.

15 Mart 2019 Cuma 15:00

Twitter hesabından açıklama yapan Trump, "Cami saldırılarından sonra Yeni Zelanda halkına taziyelerimi ve iyi dileklerimi gönderiyorum. 49 kişi anlamsız bir şekilde öldürüldü, çok daha fazlası yaralandı. ABD her konuda Yeni Zelanda halkının yanındadır. Tanrı herkesi korusun" dedi.

 

​SALDIRGANIN MANİFESTOSU: TRUMP, SİYASİ LİDER DEĞİL

 

Saldırıların faili olarak açıklanan Avustralya doğumlu aşırı sağ görüşlü Brenton Tarrant, yayımladığı 70 sayfalık manifestosunda Trump'ı da anıyordu.

 

Trump'tan ‘yenilenmiş beyaz kimliğinin ve ortak amaçlarının sembolü' olarak bahseden Tarrant, onu siyasi bir lider ve politika belirleyici olarak tanımadığını söylüyordu.

 

BEYAZ SARAY: NEFRET EYLEMİ

 

Öte yandan ABD'den bir kınama da Beyaz Saray'dan geldi. Basın Sözcüsü Sarah Sanders tarafından yapılan açıklamada, "Christchurch'te gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Düşüncelerimiz ve dualarımız kurbanlarla ve aileleriyle birlikte. Yeni Zelanda halkıyla ve hükümetiyle bu kötü niyetli nefret eylemine karşı dayanışma içinde duruyoruz" ifadelerine yer verildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha