• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD'de emekli siyahi polis Facebook canlı yayınında öldürüldü

ABD'de emekli siyahi polis Facebook canlı yayınında öldürüldü
0 0

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) St. Louis kentinde, George Floyd'un öldürülmesi sonrasında ortaya çıkan gösteriler sırasında yağmacılar, emekli emniyet görevlisini vurarak öldürdü. Olay anı Facebook üzerinden canlı olarak yayınlandı.

3 Haziran 2020 Çarşamba 20:53

77 yaşındaki emekli emniyet amiri David Dorn, yağmacıların kırarak girmeye çalıştığı ikinci el ve kuyumcu mağazasının önünde silahla vurularak öldürüldü. Olay hakkında soruşturma başlatan polis, henüz bir şüphelinin olmadığını ve kimseyi gözaltına almadıklarını duyurdu.

 

Sosyal medya üzerinden birçok kişi ise Dorn'un vurulduğu anı Facebook üzerinden canlı olarak izledi. Missouri Eyalet Meclisi Üyesi Rasheen Aldridge, Facebook'ta yaptığı bir paylaşımda canlı yayında öldürülme anına şahit olduğunu dile getirdi.

 

Söz konusu video daha sonra platformdan kaldırıldı. Facebook, konu hakkında bilgi edinebilmek için videoyu incelediklerini açıkladı.

 

'Siyahi bir adamı öldürdükleri için siyahi bir adamı mı öldürdünüz?'

 

Dorn'un ölümü, yakınları ve tanıyanları tarafından büyük üzüntüyle karşılandı. St. Louis'de görev yapan siyahi polisleri temsil eden The Ethical Society of Police, yaptığı basın açıklamasında Dorn'un gerekirse başkası için hayatını feda edecek birisi olduğunu söyledi.

 

Amirin hayatını kaybettiği yere çiçekler bırakılırken, üzerinde "Siyahi bir adamı öldürdükleri için siyahi bir adamı mı öldürdünüz?" yazan pankart dikkat çekti.

 

ABD Başkanı Donald Trump da Twitter üzerinden olay hakkında açıklama yaparak Dorn'un ailesine başsağlığı diledi.

 

 

Yetkililer, Dorn'un öldürülmesiyle ilgili bilgi paylaşabilecek kişilere 10 bin dolar teklif ediyor.

 

ABD'de siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu öldürülmesiyle ülke genelinde gösteriler devam ediyor. Yer yer polis ve eylemciler arasında çatışmalar da çıkarken, birçok mağaza da yağmalanıyor.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - ENİS GÜNAYDIN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha