• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD’de Washington bölgesine yaklaşık 1600 asker konuşlandırıldı

ABD’de Washington bölgesine yaklaşık 1600 asker konuşlandırıldı
0 0

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 82’nci Hava İndirme Tümeni’nin bulunduğu Fort Bragg ve 10’uncu Dağcı Tümeni’nin bulunduğu Fort Drum kışlalarından yaklaşık 1600 askeri tedbir amaçlı Washington bölgesinde konuşlandırdığını duyurdu.

3 Haziran 2020 Çarşamba 12:09

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman konuyla ilgili açıklamasında, Savunma Bakanı Mark Esper’in 82’nci Hava İndirme Tümenine bağlı Acil Müdahale Tugayı’nın 504’üncü Görev Gücü Taburu’nu başkent bölgesine konuşlandırma talimatı verdiğini belirtti.

 

Hoffman, Kuzey Saha Komutanlığı’nın ise yine Fort Bragg’dan 16’ncı Askeri Polis Tugayı’nı ve Fort Drum’daki 91’inci Askeri Polis Taburu’nu Washington bölgesine sevk ettiğini bildirdi.

 

Sözcü, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

 

“Muvazzaf askeri unsurlar ulusal başkent bölgesine konuşlandırıldılar ancak Washington DC’nin içinde değiller. Teyakkuz halindeler ama 10. Madde (Ordu Kanunu) altında görevliler, sivil otoritelerin operasyonlarına katılmıyorlar. Fort Bragg ve Fort Drum’dan sevk edilen askerlerin sayısı yaklaşık 1600’dür.”

 

82’nci Hava İndirme Tümeni Acil Müdahale Tugayı daha önce ABD’nin İran ile Irak’ta yaşadığı gerilimler üzerine Irak’a sevk edilmişti.

 

ABD’nin Minnesota eyaletinde siyah Amerikalı George Floyd’un gözaltına alınırken öldürülmesi üzerine başlayan olaylar devam ediyor.

 

Ülkenin birçok eyaletinde yağma ve şiddet olaylarının tırmanması üzerine ABD Başkanı Donald Trump, askeri güç kullanma tehdidinde bulunmuştu.

 

ABD Ulusal Muhafızlar Bürosu, önceki akşam başkent Washington DC’de 1300 ulusal muhafızın görev yaptığını ve dün akşam itibariyle birçok eyaletten 1500 muhafızın daha kente intikal ettiğini açıklamıştı

 

Ülkede dün akşamdan itibaren 100 bin Ulusal Muhafız aktif hale getirilerek valilerin emrine verililmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha