• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD’deki Zarrab davasında gizli dosya sayısı 50’ye çıktı

ABD’deki Zarrab davasında gizli dosya sayısı 50’ye çıktı
0 0

ABD’de 2016’dan beri devam eden Reza Zarrab davasının kayıtlarına yeni bir gizli dosya daha eklendi. Davanın görülmeye başlamasından bu yana kayıtlara geçen gizli dosya sayısı 50’ye çıktı.

8 Aralık 2021 Çarşamba 13:00

Türkiye’de 17-25 Aralık operasyonlarında yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanan Zarrab serbest kalmış daha sonra ABD’ye gitmişti. 19 Mart 2016’da ABD’nin Miami kentinde ‘banka dolandırıcılığı’ ve ‘kara para aklama’nın yanı sıra ‘ABD’nin İran’a yönelik ambargosunu delmek’ suçlamalarıyla göz altına alınmış, ardından 75 yıla kadar hapis istemiyle mahkemeye çıkarılmıştı.

 

Daha sonra itirafçı olan Zarrab son duruşmasında ifade verdikten sonra ortadan kaybolmuştu. Bu yıl kasım ayındaki mahkeme kayıtlarında Zarrab’ın üç yıldır serbest olduğu ortaya çıkmıştı.

 

Halen süren davada Halkbank dahil dokuz sanık yargılanıyor.

 

VoA Türkçe’den Can Kamiloğlu’nun haberine göre 2021 yılında Zarrab davasına eklenen gizli dosyaların sayısı sekize yükseldi. 2017’de dört, 2018’de 17, 2019’da 10, 2020’deyse 11 gizli dosya kayıtlara geçmişti.

 

 

Gizli dosyaların arasında yeni iddianameler, yeni deliller, yeni tanık ifadeleri, üçüncü şahısların mahkemeye sunduğu dilekçeler, savunma ve savcılığın yazışmaları ve içeriğinin henüz kamuyla paylaşılması uygun görülmeyen belgeler bulunuyor olabilir.

 

Dosyaların ne zaman açılacağına dair kesin bir tarih bulunmuyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha