• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD Dışişleri Bakanı'ndan Türkiye açıklaması: "Hem Türkiye'yi tatmin eden, hem de Suriyeli Kürtleri koruyan bir sonuca ulaşabileceğimizi düşünüyoruz"

ABD Dışişleri Bakanı'ndan Türkiye açıklaması:
0 0

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suriye'den çekilme konusuna ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye'nin sınırlarını ve halkını koruma gerekçesini anladıklarını söyledi.

12 Ocak 2019 Cumartesi 18:11

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ülkesinin Suriye'den askerlerini çekmesi hakkında konuşan "Türkiye'yle birlikte üzerinde çalışacağımız çok detay var. İyi bir sonuç çıkmasını umut ediyorum. Hem Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarını tatmin eden, hem de Suriyeli Kürtleri koruyan bir sonuca ulaşabileceğimizi düşünüyoruz" dedi.

 

"Suriye'den çekilme ilanı, İran stratejimizle çelişmiyor." ifadelerini kullanan Pompeo, ABD'nin Suriye'deki güçlerinin çekilmesinin, terörle mücadelede gerileme anlamı taşımadığını söyledi.

 

ABD'nin, Suriye'de sığınmacıların evlerine dönmesini sağlayacak, siyasi bir çözüm süreci bulmaya çalıştığını aktaran Pompeo, Orta Doğu'da varlıklarının devam edeceğini de belirterek, "Müttefiklerimize bölgeden çekilmeyeceğimizi söylüyoruz." ifadelerini kullandı.

 

"KOALİSYON VE ARAP GÜCÜ İSTİYORUZ"

 

ABD'nin önceliğinin terör örgütü DEAŞ'ı ortadan kaldırmak olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı Pompeo, bunu da bölgedeki müttefikleriyle iş birliği içerisinde gerçekleştireceklerini dile getirdi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha