• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD federal hükümeti tarihin en uzun kapanma rekorunu kırdı

ABD federal hükümeti tarihin en uzun kapanma rekorunu kırdı
0 0

Amerika Birleşik Devletleri'nde Başkan Donald Trump'ın Meksika sınırına duvar örme projesinden geri adım atmayışı federal hükümete kapanma rekoru kırdırdı.

12 Ocak 2019 Cumartesi 13:38

ABD’de federal hükümetin kapalı kaldığı süre cumartesi günü itibariyle 22. gününe girdi. Bu da ülke tarihinde federal hizmetlerin verilemediği, hükümetin kısmen kapandığı en uzun süre olarak kayda geçti.

 

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Meksika sınırına inşa etmek istediği duvara Kongre'den 5 milyar dolarlık ek ödenek talebine Demokratlar'ın onay vermemesi nedeniyle federal hizmetler 22 Aralık'tan bu yana durmuş durumda.

 

Önceki rekor 1995'te Bill Clinton döneminde 21 günlük kapanmaya aitti. Clinton'ın Kongre'yi bütçeyi dengeleyecek bir plan sunmaya zorlaması nedeniyle federal hükümet 21 gün kapalı kalmıştı.

 

 

Hükümetin kapanması milyarlarca dolar ekonomik zarara neden oldu

 

ABD'de federal hükümetin 22 gündür kısmen kapalı olmasının ülke ekonomisinde milyarlarca dolar kayba neden olduğu belirtiliyor.

 

Bazı ekonomistler Washington'da önümüzdeki cuma gününe kadar soruna çözüm bulunamaması durumunda, ocak ayı istihdam artışının yaklaşık 500 bin eksileceğini öngörüyor.

 

Federal hükümetin "kapanması" ne anlama geliyor?

 

Amerikan kanunlarına göre, Kongre 1 Ekim'de başlayıp, 30 Eylül'de sona eren mali yıl için kalıcı bütçeyi onaylamazsa geçici bütçelerle aranın kapatılması gerekiyor.

 

Geçici bütçenin de onaylanamadığı dönemlerde harcama yetkisini kaybeden federal kurumlar geçici olarak faaliyetlerini durduruyor.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - HÜSEYİN KOYUNCU

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha