• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD Hazine Bakanı: Yaptırımlar askerî çatışmaların bir alternatifi

ABD Hazine Bakanı: Yaptırımlar askerî çatışmaların bir alternatifi
0 0

Suriye’nin kuzeyine yönelik gerçekleştirdiği askerî harekât ve Rusya’dan sevkiyatını yaptığı S-400’ler nedeniyle ABD ile kriz yaşayan Türkiye, yaptırım tehdidiyle karşı karşıya.

15 Aralık 2019 Pazar 15:28

En son Türkiye’ye yaptırım öngören yasa tasarısı ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nden geçmişti.

 

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD'nin İran ve Kuzey Kore gibi ülkelere uyguladığı yaptırımların "savaşın bir alternatifi" olduğuna dikkat çekti.

 

Katar'ın başkenti Doha'da katıldığı "19’uncu Doha Forumu"nda CNBC televizyonuna konuşan Mnuchin ABD'nin bazı ülkelere yönelik aldığı yaptırım kararlarını değerlendirdi.

 

Mnuchin, "Yaptırımları kullanmamızın nedeni askerî çatışmalara önemli bir alternatif olması ve işe yaradığına da inanıyorum. Kuzey Kore olsun, İran olsun ya da diğer yerler, sorumluluğu ciddiye alıyoruz" dedi.

Mnuchin, forumda yaptığı konuşmada da ABD'nin, İran gerekli koşulları yerine getirdiğinde tüm yaptırımları kaldıracağını söyledi.

Kısa bir süre önce ABD Senatosu Dış ilişkiler Komitesi, Türkiye'ye, Rusya'dan S-400 alması ve Suriye'deki adımlarından dolayı yaptırım öngören bir yasa tasarısını onaylamıştı.

 

18'e karşı dört oyla kabul edilen tasarı, Türkiye'nin Suriye'deki askerî girişimlerinin kabul edilemez olduğuna hükmetmişti.

 

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha