• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD: İran’daki gösterilerde binden fazla kişi hayatını kaybetmiş olabilir

ABD: İran’daki gösterilerde binden fazla kişi hayatını kaybetmiş olabilir
0 0

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) İran Özel Temsilcisi Brian Hook, İran’da benzin zammına tepkiyle başlayan gösterilerde binden fazla kişinin ölmüş olabileceğini iddia etti.

7 Aralık 2019 Cumartesi 13:24

Hook, basına yaptığı açıklamada, ABD’nin ölü sayısıyla ilgili tahminlerinin, haberlerde yansıtılanın çok daha üzerinde olduğunu ve Tahran’ın gerçek bilgileri vermediğini ileri sürerek, “İran rejimi binden fazla kişiyi öldürmüş olabilir.” dedi.

 

Ölenler arasında çocukların olduğunu ileri süren Hook, gösterilerde binlerce kişinin yaralandığını ve en azından 7 bin kişinin gözaltında tutulduğunu söyledi.

 

BM İnsan Hakları Temsilcisi: En az 208 kişi yaşamını yitirdi

 

BM İnsan Hakları Temsilcisi Michelle Bachelet ise son yaptığı açıklamada, İran’daki gösterilerde en az 208 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Bachelet, İran güvenlik güçlerinin silahlı göstericilere arkadan ateş açtığını gösteren görüntülerin ellerine ulaştığını bildirdi.

 

ABD yaptırımlarının da etkisiyle ekonomik açıdan zor günler geçiren İran halkı, 15 Kasım'da benzine 3 kat zam yapıldığının açıklanmasının ardından protestolara başlamıştı.

 

Ülkenin birçok kentinde 3 gün süren gösterilerde kamu binaları, bankalar, benzin istasyonları tahrip edilmiş, marketler yağmalanmıştı.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - RAHMİ GÜNDÜZ

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha