• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD'li komutandan Başika açıklaması

ABD'li komutandan Başika açıklaması
0 0

ABD'nin Irak'taki Saldırı Görev Gücü Komutanı Albay Bret Sylvia, Türkiye'nin eğittiği Sünni güçlerin Irak ordusu ayrıldıktan sonra Musul kentini koruyabileceklerini ispat ettiklerini söyledi.

12 Ocak 2017 Perşembe 00:10

IŞİD ile mücadelede karadan Irak ordusuna topçu desteği veren Saldırı Görev Gücü'nün Komutanı Albay Sylvia, Skype üzerinden Irak’taki operasyonlar hakkında soruları yanıtladı.

 

Yaklaşık 3 bin kişiden oluşan birliğinin; Felluce, Ramadi, Şarkat, Kiyara ve halihazırda Musul’da Irak ordusuna destek verdiğini belirten Sylvia, Musul’un kuzeydoğusunda yer alan Başika kampında Türkiye tarafından IŞİD ile mücadele etmek üzere eğitilen Sünni güçlerle Irak ordusu üzerinden irtibatı olduğunu söyledi.

 

Musul’u kuzeyden kuşatan Irak’ın 16. tümeni üzerinden Sünni güçlerle irtibat kurduğunu ifade eden ABD'li komutan, Başika kampında eğitilen kuvvetlerin 16. tümene entegre olarak Musul’a gireceğini ve tümen ayrıldıktan sonra da Musul’u koruyacak olan gücün bir parçası olarak kentte kalacağını belirtti.

 

'BÖLGEYİ ELLERİNDE TUTABİLECEKLERİNİ İSPAT ETTİLER'

 

AA muhabirinin, Türkiye’nin eğittiği Sünni güçlerin kabiliyetleriyle ilgili ne düşündüğünü sorması üzerine Albay Sylvia, şunları söyledi:

 

"Onlar, Irak ordusu çekildikten sonra o bölgeyi ellerinde tutabileceklerini ispat ettiler. Tabii ben bu bilgileri ikinci elden Irak’ın 16. tümen komutanından alıyorum. Biliyorsunuz tamamen onlarla entegreler." Albay Sylva ayrıca 16. tümenin, bu güçlerden bir kısmını terör örgütünün sızma tehlikesine karşı IŞİD'den temizlediği bölgelere yerleştirdiğini aktardı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha