• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD'nin BM Temsilcisi Haley: Kaşıkçı cinayetinden tümüyle Suudi Veliaht Prensi sorumludur

ABD'nin BM Temsilcisi Haley: Kaşıkçı cinayetinden tümüyle Suudi Veliaht Prensi sorumludur
0 0

ABD'nin BM Temsilciliği görevinden ayrılacağını daha önce açıklamış olan Nikki Haley, giderayak verdiği röportajda, Başkan Donald Trump ile ters düştü.

12 Aralık 2018 Çarşamba 17:52

Haley "Kaşıkçı cinayetinden Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın başında olduğu Suudi yönetimi tümüyle sorumludur" dedi.

 

Bu yılın sonunda ABD'nin BM Temsilciliği görevini bırakacak olan Nikki Haleyi, NBC kanalının 'Today' isimli programına konuk oldu.

 

Kaşıkçı cinayetinden Suudi yönetiminin sorumlu olduğunu, yönetimin başında da Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın (MbS) bulunduğunu belirten Haley, "Suudi yönetiminin işi ve yönetimin başı da MbS. Dolayısıyla hepsi sorumlu" dedi.

 

Bunun görmezden gelinmemesi, yönetimden tek bir kişinin bile yanına kar kalmaması gerektiğini savunan Haley, cezasız kalmamaları çağrısını yaptı.

 

ABD Temsilcisi, Suudi yönetimiyle acilen sert görüşmelerin ciddiyetle yapılması gerektiği uyarısında da bulundu:

 

"Suudilerle ciddi bir konuşma yapmamız lazım. Onlara buna göz yummayacağımızı ve bir daha bunun olmaması gerektiğini söylememiz lazım."

 

Amerikan ve Suudi yönetimlerinin bundan sonra ne yapacağını konuşması gerektiğini belirten Haley, "Suudiler, İran ile mücadelemizde ortağımız oldu ve bu çok önemli" görüşünü savundu.

 

Haley, ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner'in MbS ile yakın ilişkisiyle ilgili soru üzerine üstü kapalı eleştiri getirdi:

 

"Bu söylentiler hep dolaşıyor. Birçok ülkeyle ilişkimiz var ve amacımız bu ilişkileri daha da iyiye götürmek ama bu tarz şeyler olduğunda ise bir geri adım atıp, ilkelerimizden asla taviz vermememiz gerek."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha