• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD’nin ‘Kudüs kararı’na tepki yağıyor: "Bu uluslararası düzeyde hiç bitmeyecek savaşlara yol açacaktır"

ABD’nin ‘Kudüs kararı’na tepki yağıyor:
0 0

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ve ABD büyükelçiliğinin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınma sürecini başlattığını açıklamasın ardından tepkiler gelmeye başladı.

6 Aralık 2017 Çarşamba 22:48

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas: “Uzun yılardan beri ABD rol yapıyordu. Bu İsrail’e verilmiş bir mükafattır. Bu aşırılıkçı örgütlere yardım edecektir. Bunlar bir dini savaş çıkarmak için bahane arıyorlar. Bu uluslararası düzeyde hiç bitmeyecek savaşlara yol açacaktır.

 

Biz bunlar olmasın diye hep çalıştık. Kardeş ve dost ülkelerin liderleri ile yakın olduk. Barışın uygulanması için, işgal topraklarının boşaltılması için, bağımsız bir Filistin devleti için çalıştık. 194 no’lu karar doğrultusunda bunların yapılmasını istedik.

 

Saat saat yeni gelişmeleri izlemekteyiz. Uygun kararları alacağız. Dostlarımızla bir araya gelerek karar alacağız. Filistin saflarının birleşmesi açısından bağımsızlığına kavuşması açısından bir desetekleyici nitelik taşımaktadır.

 

Kudüs Filistin devletinin başkentidir. Kimse Kudüs’ün Arap şehri olduğunu değiştiremez. Hiç bir girişim bu tarihi değiştiremez. Bu kutsal şehir tarih boyunca bunların üstesinden geldi.

 

Trump’ın kararı, Kudüs şehrinin gerçeğini değiştirmeyecektir. Kardeşlerim biz imanımız ve ulusal birliğimize inandığımız için Arap ülkeleri ve İslam ülkeleri ile birlikte tek cephe olarak kalıp Kudüs için savaşacağız.”

 

İran: “ABD’nin kararını ciddi şekilde kınıyoruz. Bu karar uluslararası anlaşmaları ihlal ediyor.”

 

Katar: “Gerginliği tırmandıracak. Barış isteyenler için ölüm cezası.”

 

Rusya: ABD'nin Kudüs kararından endişe duyuyoruz

 

Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov ile telefonda görüşmesinde, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararının uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve uluslararası kararlara açık şekilde meydan okuma anlamına geldiğini belirtti. Bogdanov da Kudüs meselesinin uluslararası kararlara bağlı olduğuna işaret ederek, ABD'nin kararından endişe duyduklarını ve Filistin halkıyla dayanışma içerisinde olduklarını bildirdi.

 

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron: “Tek taraflı karar üzücü. Fransa bu kararı desteklemiyor. Kudüs’ün statüsü İsrailliler ve Filistinliler tarafından müzakere yoluyla belirlenmeli. Bütün tarafları sükunete davet ediyorum ve şiddetten kaçınmaya çağırıyorum.”

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres: “İki devletli çözüme bir alternatif bulunmuyor. B planı yok. Elimdeki bütün gücü İsrailli ve Filistinli liderleri anlamlı bir müzakere masasına döndürmek konusunda desteklemek için kullanacağım. Kudüs, BM Genel Kurul kararları temel alınarak, iki taraf arasında doğrudan görüşmeler yoluyla en son çözülmesi gereken bir konudur.”

 

Mısır: “Kararı tanımıyoruz. Karar Kudüs’ün resmi statüsünü değiştirmeyecek.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha