• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD'nin küresel stokunun tamamını satın aldığı Remdesivir, Hindistan, Pakistan ve Mısır'da da üretilecek

ABD'nin küresel stokunun tamamını satın aldığı Remdesivir, Hindistan, Pakistan ve Mısır'da da üretilecek
0 0

Covid-19 hastalarının tedavisinde olumlu sonuç veren Remdesivir ilacının gelecek üç aylık küresel stokunun, ABD tarafından üretici firma Gilead’dan satın alındığı bildirilmişti.

2 Temmuz 2020 Perşembe 13:57

Hindistan, Pakistan ve Mısır’da bazı jenerik (eşdeğer) ilaç üreticilerinin Remdesivir geliştirmek için ruhsatları bulunduğu bildirildi.

 

Yapılan testler, Remdesivir'in iyileşme süresini kısalttığını gösteriyor ama hastalığı geçirme oranına ilişkin kesinleşmiş oranlar yok.

 

Hindistan’ın Hyderabad şehrinde BBC Telugaca Servisi’nden Deepthi Bathini’ye konuşan Hetero Laboratuvarları sözcüleri ilacı üretmeye başladıklarını söyledi.

 

Laboratuvar, ülke genelindeki hastanelere yaklaşık 30 bin küçük şişede ilaç göndermeye başladıklarını ve gelecek iki haftada şişe sayısını 100 bine çıkarmayı planladıklarını ifade etti.

 

Pakistan’da sağlık yetkilileri de ilacın kısa bir süre içinde ülke içi pazara sürülebileceğini söyledi. BBC Urduca Servisi’nden Umer Nangiana’ya konuşan yetkililer Ferozsons Laboratuvarlarının ürettikleri ilaçların 15 Temmuz’dan itibaren kullanıma sokulabileceğini belirtti.

 

CNN’nin haberine göre ABD’nin üç aylık stokunu satın aldığı Gilead, 127 orta ve düşük gelirli ülkenin kullanımı için jenerik ilaç üretimi anlaşmaları yaptı.

 

Avrupa İlaç Kurumu, Haziran ayı sonunda Remdesivir'in Covid-19 tedavisinde kullanılmasını önermişti. Kurum ilk kez Covid-19 tedavisinde bir ilaç önermiş oldu.

 

Türkiye de Remdesivir'i koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanmayı düşünüyordu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha