• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD'nin sahadaki üst düzey diplomatı: Savaş suçu işlendi, Trump yönetimi üzerine düşeni yapmadı

ABD'nin sahadaki üst düzey diplomatı: Savaş suçu işlendi, Trump yönetimi üzerine düşeni yapmadı
0 0

ABD'nin Suriye'deki temsilcisi üst düzey diplomat William V. Roebuck, Türkiye destekli güçlerin Kuzey Suriye'de savaş suçu işlediğini ve etnik temizlik suçu işlediğini iddia etti.

7 Kasım 2019 Perşembe 23:08

The New York Times'da yer alan habere göre, Kuzey Suriye'de görevli üst düzey diplomat Roebuck, Trump yönetimini, Türkiye'nin Kuzey Suriye'ye askeri harekatını caydırmak için yeteri kadar çaba göstermemekle eleştirdi.

 

Sahada görev yapan diplomat, daha katı bir ABD diplomasisinin, ekonomik yaptırım tehdidinin ve sayısı arttırılan askeri devriyelerin, Türkiye'yi Kuzey Suriye saldırısından vazgeçirip geçiremeyeceğine dair sorular sordu.

 

Daha önce benzer önlemler, Türkiye'nin askeri girişimini engellemişti.

 

ABD'nin saldırıyı önlemek için elinden geleni yapıp yapmadığı ile ilgili, "Muhtemelen hayır" diyen Roebuck, "Ancak neden denemediğimizi bilemeyeceğiz" dedi.

 

Türkiye'nin neden caydırılamadığına dair de birkaç madde sıraladı: Sınır karakollarında az sayıda ABD askeri varlığı, Türkiye'nin on yıllardır NATO üyesi bir müttefik olması.

 

"Politik ve askeri karmaşa, yönetimin Kuzey Suriye politikasını alt üst etti. Yönetimin eylemleri, Suriyeli Kürt müttefiklerimizi yüz üstü bıraktı, Kürtlerin kontrol ettiği bölgeleri Suriye, Türkiye ve  Rusya'ya bırakması ile sonuçlandı - IŞİD'in olası bir dirilişine de kapı araladı."

 

KAYNAK: AHVAL

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha