• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD polisi yerli bir adama araçla bilerek çarpıp yoluna devam etti

ABD polisi yerli bir adama araçla bilerek çarpıp yoluna devam etti
0 0

ABD'de sınır polisinin araçla bir yerliye bilerek çarptığını ve durmadan yoluna devam ettiğini gösteren görüntüler ülkenin ilk sahiplerine yönelik tutumu gözler önüne serdi.

18 Haziran 2018 Pazartesi 19:08

Arizona'da Amerikan yerlileri için ayrılmış topraklarda gerçekleşen olay polisin çarpığı kişi tarafından cep telefonu aracılığıyla kaydedildi.

 

Videoda, Tohono O'odham Ulusu adlı kabilenin üyelerinden Paulo Remes'in toprak bir yol üzerinde durduğu ve aracı üzerine süren polisin kendisine çarptığı görülüyor. Remes, yoluna devam eden aracın plakasını yüksek sesle okuyor.

 

Olayın ardından yerel bir gazeteye konuşan Remes, polis kendisine çarptığı sırada hemen yol kenarında bulunan evinin önünde bulunduğunu belirtti.

 

TRUMP'IN DUVAR POLİTİKASINA KARŞI ÇIKIYORLAR

 

Tohono O'odham Ulusu'nu etkileyen federal ve ülke sınır politikalarına odaklanan ‘Bölünemez Tohono' adlı grup, videoyu "Sınır polisinin toplumumuzu yakıp yıkması ve hayatlarımıza karşı umursamaz olması nedeniyle O'odham'ın her gün yüzleşmek zorunda olduğu korkulardan biri" mesajıyla sosyal medya hesaplarında paylaştı.

 

TOHONO O'ODHAM'IN İKİ ÜLKEDE DE TOPRAKLARI VAR

 

ABD Gümrük ve Sınır Koruması tepki çeken saldırı karşısıdna ‘olayın soruşturulması konusunda kabileyle iş birliği yapıldığı' açıklamasını yapmakla yetindi.

 

ABD- Meksika sınırında bulunan ve her iki ülke toprağına da yayılan Tohono O'odham rezervasyonu, ABD Başkanı Donald Trump'ın sınıra duvar örme planına şiddetle karşı çıkıyor. Zira duvar, 2 binden fazla üyesi Meksika topraklarında bulunan kabileyi de bölecek. Ulusun kayıtlı 34 bin üyesi bulunuyor.

 

KAYNAK: SPUTNİK

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha