• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan, bakan adaylığından çekildi

ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan, bakan adaylığından çekildi
0 0

ABD Başkanı Donald Trump, "Patrick Shanahan, ABD Savunma Bakanlığı adaylığından vazgeçti" açıklamasında bulundu.

19 Haziran 2019 Çarşamba 00:39

ABD Başkanı Trump, Shanahan'ın bakan adaylığıyla ilgili olarak Twitter'dan açıklama yaptı.

 

Trump, açıklamasında, "Bugüne kadar mükemmel bir iş çıkaran Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, bakan adaylığı sürecine devam etmeme kararı aldı, böylece ailesine daha fazla zaman ayırabilecek. Harika hizmetleri için Patrick'e teşekkür ediyorum. Kara Kuvvetleri Genel Sekreteri Mark Asper yeni savunma bakan vekili olarak görev yapacak. Mark'ı tanıyorum ve çok iyi iş çıkaracağından şüphem yok" ifadelerini kullandı.

 

​SHANAHAN'DAN AÇIKLAMA

 

Öte yandan Trump'la aynı zamanda yazılı açıklama yapan Shanahan, söz konusu geri çekilme kararının tamamen ailevi sebeplerle ilgili olduğunu belirtti.

 

Shanahan, eski eşi ve çocuğuyla ilgili aile içi şiddet konusunun kamuoyuna yansımasından dolayı adaylık için "kötü bir zamanlama" olduğunu dile getirdi.

 

Daha önce Shanahan'in Senatoda bekleyen adaylığının belirsiz olduğu ve Trump'ın farklı bir ismi savunma bakanı olarak görevlendirmek üzere görüşmeler yaptığı iddiaları Amerikan medyasına yansımıştı.

 

6 AY DAYANABİLDİ

 

Jim Mattis'in istifasının ardından Savunma Bakanı Vekilliği görevine getirilen Shanahan, bu görevde 6 ay kalabildi.

 

TÜRKİYE'YE YÖNELİK 'YAPTIRIM MEKTUBUNDA' SHANAHAN'IN İMZASI VARDI

 

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a gönderdiği mektupta, "S-400'lerden vazgeçilmezse F-35 eğitimlerinin 31 Temmuz'da biteceğini ve F-35 ile ilgili yapılacak üst düzey toplantıya Türk yöneticilerin davet edilmemesinin değerlendirildiği'' belirtilmişti. Mektup sonrasında ABD'de Türk pilotlarının eğitimi durdurulmuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha