• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Adalet Komisyonu Trump hakkında azil talebini iki suçlamaya dayandırdı: Gücün kötüye kullanımı ve yasamanın engellenmesi

Adalet Komisyonu Trump hakkında azil talebini iki suçlamaya dayandırdı: Gücün kötüye kullanımı ve yasamanın engellenmesi
0 0

ABD Kongresi'nin Demokrat Partililerin çoğunlukta olduğu alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde Başkan Donald Trump'a karşı açılan azil soruşturmasında bir viraj daha dönüldü.

10 Aralık 2019 Salı 17:58

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ABD Başkanı Donald Trump hakkındaki azil talep kararını yazması talimatına uyan Adalet Komisyonu Başkanı Jerry Nadler bugün kameraların karşısına geçti. 

 

Nadler, azil talebinin iki suçlamaya dayandırılacağını, bunlardan birinin görevin kötüye kullanılması olduğunu duyurdu.

 

Adalet Komisyonu Başkanı, Trump'ın Ukrayna'ya baskı yaparak yetkilerini kötüye kullandığını ve kendisini hesap verirliğin üzerinde ilan ettiğini söyledi. 

 

"Hiç kimse, Başkan bile yasaların üzerinde değildir" vurgusu yapan Nadler, ikinci suçlamanın Kongre'nin engellenmesi olduğunu açıkladı. 

 

Demokrat Partili yetkili, vekillerin şimdi harekete geçmesi gerektiğini, çünkü 2020 başkanlık seçimlerinin bütünlüğünün tehlikede olduğunu savundu.

 

Diğer Demokrat vekiller de "Hiç kimse, Başkan bile yasaların üzerinde değildir" paylaşımında bulunarak sürece destek beyan etti.

 

Adalet Komisyonu, bu iki suçlamayı görüşmek üzere bu hafta toplanacak.

 

Böylece Trump resmen azil sürecinden geçecek 4. ABD Başkanı olacak. Temsilciler Meclisi'ndeki oylamada hakkında azil kararı çıkarsa, Senato'da yargılanacak 3. ABD Başkanı olacak.

 

Nadler'in açıklamasına Trump cehpesinden ilk tepkiyi, 2020 başkanlık seçiminin kampanya yöneticisi Brad Parscale verdi.

 

Azil sürecinin çok kutuplaştırıcı olduğunu ve sadece Demokratların tek kutup olarak Trump'ın azlini istemesine Amerikalıların aklının yatmadığını savunan Parscale, "Demokratlar bu siyasi tiyatroyu sahneliyorlar, çünkü 2020 başkanlık seçimi için incir çekirdeğini dolduran bir adayları yok ve bunun farkındalar" iddiasında bulundu.

 

Ardından yapılan Beyaz Saray açıklamasında, azil suçlamaları 'temelsiz' diye nitelendi.

 

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham, "Başkan, bu düzmece suçlamalara Senato'da yanıt verecek, kendisi tümüyle aklanmayı bekliyor, çünkü yanlış hiçbir şey yapmadı" dedi. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha