• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Afganistan'da istihbarat binasına saldırı: Aralarında çocukların da bulunduğu onlarca yaralı

Afganistan'da istihbarat binasına saldırı: Aralarında çocukların da bulunduğu onlarca yaralı
0 0

Afganistan'ın kuzey vilayetlerinden Semengan'da istihbarat (NDS) binasına yönelik bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 43 kişi yaralandı.

13 Temmuz 2020 Pazartesi 15:17

Görgü tanıkları, kentin merkez ilçesi Aybek'teki NDS binasının girişinde bomba yüklü aracın infilak ettirildiği ardından silahlı kişilerle Afgan güvenlik güçlerinin arasında çatışma çıktığını dile getirdi.

 

Saldırının sorumluluğunu Taliban örgütü üstlendi.

 

Örgütün sözcüsü Zebihullah Mücahit, yaptığı açıklamada, düşmana (hükümet güçlerine) ağır darbe vurduklarını iddia ederek çatışmanın devam ettiğini belirtti.

 

Semengan Hastanesi Direktörü Abdulhalik Musaddık, patlamada aralarında 3 çocuk ile bir kadının da bulunduğu yaralı 43 kişinin hastanelere nakledildiğini aktardı.

 

Musaddık, çatışma devam ettiği için ölü ve yaralı sayısına ilişkin net bilgi veremeyeceklerini dile getirdi.

 

Semengan Vilayet Sözcüsü Sıddık Azizi ise saldırıda 50'den fazla kişinin yaralandığını söyledi.

 

Kunduz'da Taliban saldırılarında 14 güvenlik görevlisi öldü

 

Öte yandan Taliban'ın, Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz vilayetinde ordu ve polis karakollarına düzenlediği eş zamanlı saldırılarda 14 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti.

 

Kunduz Valiliği Sözcüsü İsmatullah Muradi, saldırının ardından çıkan çatışmalarda 3 militanın öldürüldüğünü, 4'ünün de yaralandığını kaydetti. Taliban'dan yapılan açıklamada ise saldırılarda 19 güvenlik görevlisinin öldüğü iddia edildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha