• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Afrinli çocuklardan, siyah çelenkli Rus üssüne protesto, Türkiye'ye kınama

Afrinli çocuklardan, siyah çelenkli Rus üssüne protesto, Türkiye'ye kınama
0 0

Suriye'nin kuzeyinde yer alan Şehba’da kalan Afrinli çocuklar, TSK'nin top atışında Tel Rıfat'ta çocukların öldürülmesini Rus askeri üssüne siyah çelenk bırakarak kınadı.

9 Aralık 2019 Pazartesi 22:32

Türkiye, Suriye’nin Tel Rıfat kentinde yaptığı top atışları sonucu dokuzu çocuk 10 sivilin hayatını kaybetmesinin yankıları sürüyor.

 

Çocukların öldürülmesi bugün Afrinli çocuklar tarafından protesto edildi. Berxwedan Kampı’ndan başlayan yürüyüşte çocuklar Tel Rıfat'ta öldürülen çocukların posterlerini taşıdı, sloganlarla Türkiye'yi kınadı.

 

ANHA'da yer alan habere göre, öğrenciler Rus üssüne varınca basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının Kürtçe ve Arapça metinleri Zeynep Lolo ve Şehma Reşid tarafından okundu.

 

Açıklamada şunlar kaydedildi:

 

“Efrînli çocuklar olarak köyümüzden, kentimizden göç ettirildik. Oyun alanlarımız, okullarımız bombalandı, işgal edildi ve hayallerimiz çalındı. Gözümüzü dünyaya bombardımanlar, savaş uçakları ve mermi sesleriyle açtık.

 

Şimdi yaşamsal ihtiyaçlarımızı gidermenin zorluğu içinde yaşıyoruz. Varlığımıza, hayallerimize ve bilincimize karşı savaşıyorlar. Bize ait ne varsa öldürüyor, masum yaşıtlarımızı katlediyorlar. Dünya üzerindeki anne babalar, hukuk kurumları ve insan hakları örgütleri, çığlıklarımıza kulak verin, acılarımıza sırtınızı dönmeyin. Efrîn’de katledilen biz çocukların halini anlayın. Bu çocuklar da bu dünyanın çocuklarıdır ve kendilerine yaşatılanların yargılanmasını istiyor. Elinizi vicdanınıza koyun."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha