• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Alman Bild gazetesi "Diktatör Erdoğan" manşetiyle çıkarak Erdoğan'ı sert bir dille eleştirdi

Alman Bild gazetesi
0 0

Almanya’nın Axel Springer Yayın Grubuna bağlı en yüksek tirajlı gazetesi Bild “Diktatör Erdoğan? Sırada Daha Ne Var?" başlığıyla bir haber yayınladı. Haberde Erdoğan sert dille eleştirildi.

5 Kasım 2016 Cumartesi 12:27

Önceki gün Axel Springer CEO’su Mathias Doepfner, Türkiye’deki gelişmelerin oldukça endişe verici olduğunu ve basın özgürlüğünün çiğnendiğini belirttikten sonra Türkiye’ye yeni yatırım yapmayacaklarını ve Dogan Holding’teki paylarını 2022’ye kadar kademeli olarak satacaklarını ifade etmişti. 

“İÇ SAVAŞA SÜRÜKLENİYOR”

Aynı yayın grubuna bağlı Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild de “Diktatör Erdoğan? Sırada daha ne var?“ başlıklı bir haber yayınladı. Haberde “Muhalif politikacılar gece yarısı gözaltına alındı. Yine sokaklarda bomba sesleri. Türkiye iç savaşa doğru sürükleniyor. Başkan Erdoğan her geçen gün gittikçe diktatörleşiyor“ denildi.

“AVRUPA KARARINI VERMEK ZORUNDADIR”

“Sırada ne var?” ara başlığı ile verilen haberde 15 Temmuz darbe girişimi sonrası otuz altı bin kişinin cezaevinde olduğu ve artık cezaevlerinde yer kalmadığı belirtilerek “Hükümeti eleştirenler gözaltına alınmaktadır. Şimdi de Kürtlere sıra geldi. Gece yarısı HDP Eş Baskanları Demirtaş ve Yüksekdağ gözaltına alındı. Anti-terör yasa kapsamında Demirtaş ve Yüksekdağ otuz güne kadar avukatları ile görüştürülmeyebilinir. Erdoğan Kürtlere savaş açmıştır. HDP parlamentoda 6 milyona yakın seçmeni temsil etmektedir. HDP’li milletvekillerinin gözaltına alınmasının ardından Diyarbakır’da patlama olmuş, çok sayıda kişi yaralanmış ve sekiz vatandaş (ikisi polis) hayatını kaybetmiştir. Türkiye bu denli bir iç savaşa sürüklenmemişti ve Avrupa kararını vermek zorundadır“ denildi.

Haberde şöyle denildi: “Almanya Dışilişkiler Bakanlığı, Türk Büyükelçiliği’ndeki en üst düzey diplomat olan maslahatgüzarı Türkiye’deki son gelişmeler nedeniyle yanına çağırdı. Hala Ankara ile AB müzakereleri devam etmektedir. Erdoğan’ın diktatör politikalarına karşı kırmızı çizgi çekilmenin zamanı gelmiştir.”

Avrupa Parlamentosu Dışilişkiler Komisyonu Uzmanı David McAllister “Eğer Ankara idam cezasını tekrar geri getirirse, müzakereler askıya alınır” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

“MERKEL KARAR VERMELİ” 

Haberde ayrıca “Erdoğan’ın askerleri sadece Suriye’ye değil, Kuzey Irak’a da saldırmaktadır. Erdoğan IŞİD’e karşı savaşmak yerine Kürtler ile savaşmaktadır. Başbakan Merkel karar vermeli. Diktatörün durdurulması mı yoksa mülteci anlaşması mı daha önemli?" denildi.

Haberde Erdoğan’ın diktatörce uygulamaları şu şekilde sıralandı: “Basın özgürlüğünü ortadan kaldırdı. Muhalefeti yok etti. OHAL’i uzattı. Cezaevlerinde işkence uygulamaktadır. Onlarca kişi işinden oldu, rektörler üniversitelerden atıldı.”

“ERDOĞAN’IN KENDi DARBESi”

Bild gazetesinde ayrıca köşe yazarı Alman Radyosu Indendantlarindan Prof. Ernst Elitz“Erdoğan’ın kendi darbesi” başlığıyla yazdığı yazısında “Erdoğan kendi ülkesine darbe yaptı“ denildi.

Elitz yazısında şöyle dedi: 

“Erdoğan kendi ülkesinde demokrasiye darbe yaptı. Kim onu eleştirirse cezaevine gitmekte. Erdoğan her gün insan haklarını ihlal etmektedir. Almanya hakkında da iftira atmaktadır. Almanya’nın terörü desteklediğini ve Türklerin burada haksızlığa uğradığını iddia etmektedir. Erdoğan iktidarda olduğu müddetçe, AB ile müzakereler gerçekleştirilmemeli. Bunu Alman hükümeti açıkça göstermeli. İnsan hakları ve düşünce özgürlüğü Avrupa değerleri ve demokrasinin temel taşlarıdır. Kim buna savaş açarsa tolerans beklemesin.”

0 0
İLGİLİ HABERLER
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha