• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Almanya Başbakanı Merkel, ABD Başkanı Trump'ın G-7 Zirvesi davetini reddetti

Almanya Başbakanı Merkel, ABD Başkanı Trump'ın G-7 Zirvesi davetini reddetti
0 0

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Donald Trump'ın G-7 Zirvesi için yaptığı daveti, devam eden koronavirüs salgını gerekçesiyle reddetti.

30 Mayıs 2020 Cumartesi 15:28

Başkan Donald Trump, 'Covid-19 krizinden çıkış ve normale dönüşün sembolü' olarak gördüğü G-7 Liderler Zirvesi'nin yüz yüze yapılması için ısrar ediyor.

 

Merkel ise daveti, 'devam eden salgın nedeniyle kabul edemez' bulduğunu bildirerek geri çevirdi.

 

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, yaptığı açıklamada, "Şansölye Merkel, Başkan Trump'a haziran ayında Washington'daki G-7 zirvesine davet ettiği için teşekkür ediyor. Ancak bugün itibarıyla, salgın durumu göz önüne alındığında, kişisel katılımı ve Washington'a yolculuğa katılmayı kabul edemez." ifadelerini kullandı.

 

Trump ve Macron G-7 Liderler Zirvesi'nin yüz yüze yapılmasını istiyor

 

Bu arada ABD Başkanı Donald Trump ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yaptıkları telefon görüşmesinde zirvenin yüz yüze yapılmasını istiyor.

 

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Judd Deere, Trump ve Macron'un, görüşmesine atıfla, "İki lider, G-7 Liderler Zirvesi'nin yakın zamanda yüz yüze yapılmasının önemi hususunda mutabık kaldı." bilgisini paylaştı.

 

G-7 Liderler Zirvesinin, 10-12 Haziran'da başkent Washington DC yakınlarındaki "Camp David" yerleşkesinde düzenlenmesi planlanmış ancak Covid-19 salgını nedeniyle zirve online ortama taşınmıştı.

 

Trump ise 20 Mayıs'ta Twitter'dan yaptığı açıklamada, birçok ülkenin normalleşme sürecine girdiğine işaret ederek, zirveyi yüz yüze yapmayı düşündüğünü açıklamıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha