• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Almanya Başbakanı Merkel'den İran uyarısı

Almanya Başbakanı Merkel'den İran uyarısı
0 0

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İran'la yapılan nükleer anlaşmanın arkasında durduğunu yineledi ancak Tahran'ı "agresif eğilimler" içinde olduğu gerekçesiyle eleştirdi.

21 Haziran 2018 Perşembe 20:19

Merkel, Ürdün ve Lübnan'ı kapsayan gezisinin ilk durağı olan Amman'da temaslarda bulundu. Ürdün Kralı 2'nci Abdullah'la görüşen Merkel, buluşmanın ardından açıklama yaptı.

 

Almanya'nın Ürdün'e 100 milyon dolar ek kredi vereceğini duyuran Merkel, söz konusu kredinin Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Amman'dan talep ettiği reformların hayata geçirilmesini kolaylaştıracağını belirtti. Almanya 100 milyon dolarlık kredinin yanı sıra Ürdün'e bu yıl 384 milyon Euro kalkınma yardımı yapacak.

 

Merkel, Almanya ve Ürdün'ün IŞİD'le mücadele ve Suriye'deki barış sürecinde benzer görevlere sahip olduğunu sözlerine ekledi.

 

İran uyarısı: Çözüm şart

 

Merkel, İran'la yapılan ancak ABD'nin tek taraflı olarak çekildiği nükleer anlaşmaya da değindi. Bu anlaşmanın arkasında olduğunu söyleyen Merkel, diğer yandan Tahran'ın Suriye ve Yemen'deki savaşlara müdahale etmesini eleştirdi.

 

Bu bağlamda Tahran'ın "agresif eğilimler" içinde olduğunu gördüğünü söyleyen Merkel, "Bu durum sadece dile getirilmekle kalmamalı, aynı zamanda çözüm de şart" dedi. Merkel, Orta Doğu sorununda ise iki devletli çözümü savunduğunu vurguladı.

 

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha