• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Almanya'da koronavirüs vaka sayısı son 3 ayın zirvesine çıktı

Almanya'da koronavirüs vaka sayısı son 3 ayın zirvesine çıktı
0 0

Almanya'da teyit edilen koronavirüs vaka sayısı son 3 ayın zirvesine çıktı. Ülkede bulaşıcı hastalıklarla ilgili faaliyet yürüten ve kamuoyunu bilgilendiren Robert Koch Enstitüsü (RKI), son 24 saatte bin 226 yeni vakanın tespit edildiğini duyurdu.

12 Ağustos 2020 Çarşamba 14:11

Bu rakam son olarak 9 Mayıs'ta bin 251 olarak kayıtlara geçmişti.

 

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn gelişmeyi "endişe verici" bir durum olarak nitelendirdi.

 

Nisan ayı başlarında ülkede rapor edilen koronavirüs vaka sayısı 6 binle zirveyi görmüştü. Rakamlar mayıs ayında düşüşe geçse de temmuz sonundan itibaren yeniden yükselmeye başladı.

 

Uzmanlar, vakalarda keskin bir artış olabileceğinden endişe duyuyor. Bu durumun Alman sağlık otoritelerini, gelişmeleri takip ve kontrol konusunda zora sokabileceği de belirtiliyor.

 

Artışın bir uyarı işareti olduğunu dile getiren Hıristiyan Demokrat (CDU) partili politikacı Jens Spahn, çarşamba günü Deutschlandfunk radyosuna verdiği röportajda ülkesindeki durumu, "Şüphesiz endişe verici" sözleriyle tanımladı.

 

Bakan Spahn, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Burada gördüğümüz artış; seyahatlerden geri dönüşler nedeniyle olduğu yönünde. Aynı zamanda çeşitli şekillerde yapılan partiler de etken. Birçok yerinde aile kutlamaları nedeniyle ülkenin hemen her yerinde küçük ya da büyük ölçekli salgınlar yaşıyoruz. Şimdi birbirimize dikkat etmezsek, bu (salgın) bir dinamizm yaratabilir."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha