• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Almanya'da partiler saatlik 12 euro asgari ücret konusunda anlaştı

Almanya'da partiler saatlik 12 euro asgari ücret konusunda anlaştı
0 0

Almanya'da yeni koalisyon hükümetini kurmak için görüşmelerini sürdüren Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Liberallerin üzerinde uzlaştığı anlaşmaya göre yeni vergi artışına gidilmeyecek, ülkede saatlik asgari ücret de 12 euroya çıkarılacak.

18 Ekim 2021 Pazartesi 15:17

Parti temsilcilerinin ön görüşmelerde üzerinde anlaştığı maddelerin partilerin karar organları tarafından da onaylanması gerekecek.

 

Yeşiller Eş Başkanı Annalena Baerbock, Hür Demokratik Parti Lideri Christian Lindner ve SPD Genel Başkanı Olaf Schulz cuma günü yaptıkları açıklamada "sürdürülebilir bir koalisyon anlaşmasına varılabileceğine ikna olduklarını" söylemişti.

 

Partilerin üzerinde uzlaştığı 12 sayfalık anlaşma metninde asgari ücretin saatlik 12 euroya çıkarılmasının yanı sıra, kömür santrallerinin 2030 yılına kadar kapatılması, yenilenebilir enerjiye geçiş dönemi için elektrik faturalarına eklenen ek vergilerin düşürülmesi, işsizlik parası olarak bilinen Hartz IV sistemi yerine 'vatandaşlık parası' verilmesi gibi maddeler içeriyor.

 

İş dünyası asgari ücretin 12 euroya çıkarılmasına karşı

 

Almanya'da İşverenler Birliği Başkanı Rainer Dulger, asgari ücretin saatlik 12 euroya çıkarılmasının 'çok tehlikeli' olduğunu belirterek, bunun toplu iş sözleşmelerine ilişkin müzakereler üzerinde olumsuz etkisi olacağını söyledi.

 

Dulger, Funke gazetesine yaptığı açıklamada, 12 euroluk asgari ücret uygulamasının ekonomide öngörülemez zararlar doğurabileceğini ve bu durumun özellikle kalifiye olmayan çalışanlar için piyasa koşullarını zorlaştıracağı uyarısında bulundu.

 

Saatlik 12 euro asgari ücret uygulaması Sosyal Demokrat Parti'nin ön koşullarından biriydi. Hür Demokratlar ise karşı çıkıyordu.

 

Partilerin üzerinde uzlaştığı diğer maddeler şöyle:

 

Emeklilik sistemi güçlendirilecek.

 

Otobanlarda hız limiti olmayacak.

 

Devlet yeni bir borçlanma yapmayacak.

 

Vergi artışı olmayacak.

 

Bundestag ve Avrupa Parlamentosu milletvekilleri için seçilme yaşı 16'a düşecek.

 

Her yıl 400 bin yeni ev yapılacak. Bunun dörtte biri devlet tarafından sübvanse edilecek.

 

Almanya'da hükümet kurulması için yapılan bu ön anlaşma büyük önem taşıyor fakat yine de koalisyonun oluşturulması haftalar sürebilir.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha